Kredi Vakti
Yatırımlarda devlet teşvikinde farklılık Resmi Gazete'de gösterildi – yatirimlarda devlet tesvikinde degisiklik resmi gazetede yayinlandi

Yatırımlarda devlet teşvikinde farklılık Resmi Gazete’de gösterildi

Yatırım projelerinin yatırımlara devlet yardımı verilmesine dair karar kapsamında değerlendirmeye doğal olarak tutulabilmesi için lazım olan asgari durağan yatırım tutarı 500 milyon liradan 1 milyar TL’ye yükseltildi.

Oluşturulan düzenlemeyle, öncelikli ürün listesindeki ürünlerin yatırım projelerinin {Teknoloji} Merkezli Endüstri Hamlesi Uygulaması kapsamında değerlendirilerek karar kapsamındaki desteklerden yararlanabilmesi amacıyla 50 milyon TL ile 500 milyon TL yatırım tutarına haiz olması ölçütü uygulamadan kaldırıldı.

Kararın “müeyyide” başlıklı 11. maddesinde oluşturulan düzenlemeyle, karar kapsamındaki teşvik belgelerinin iptal edilmesi ya da kısmi müeyyide uygulanması halinde, yatırımcılara çoktan ödenen nitelikli personel, enerji ve bağışlama desteği tutarlarının gecikme zammı ve kanuni faiziyle geri alınmasına hükmedildi.

Kararın teşvik belgelerine dair düzenlemeleri 26 Kasım 2016 tarihinden geçerli olmak suretiyle bugün yürürlüğe girdi. Kapital yeterliliğinin artırılmasına dair maddesi ise 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap