Kredi Vakti
Türkiye Posta Kodu Öğrenme, Türkiye'de Posta Kodu Nasıl Öğrenilir? – Turkiye Posta Kodu Ogrenme Turkiyede Posta Kodu Nasil Ogrenilir

Türkiye Posta Kodu Öğrenme, Türkiye’de Posta Kodu Nasıl Öğrenilir?

Posta Kodu mektup, kargo ve diğer gönderiler gibi adresin daha kolay bulunacağı bir kod ’tur. Bu kod ile adresler nokta atışı gibi doğru bulunmaktadır. Bir şey bir yere gönderileceği zaman posta kodu sorgulanmalı ve doğru posta kodu ile adrese teslim gönderilmelidir. Bu kod gönderilerin kaybolma adrese ulaşamama gibi durumların önüne geçmek için kullanılmaktadır. Karşılıklı gönderiler yapıldığı zaman eğer posta kodlarında bir değişiklik yapıldıysa ve bundan haberiniz yoksa Türkiye Posta Kodu Öğrenme yaparak güncel posta kodunu elde edebilirsiniz.

Bir bankadan adresinize kredi kartı talep ederken, ekstreleriniz adresinize postalanırken, yurt içi ve yurt dışından yaptığınız yazışmaların adresinize ulaşması bu posta koduna bağlıdır. Posta kodunun belirlenmesi birçok etkene bağlıdır. Bunlardan en önemlisi bulunduğunuz il ve ilçedir. İl ve ilçeye bağlı olarak bulunduğunuz mahalleler birbirinden farklı posta kodları almaktadır. Bu farklı posta kodları gönderinizin farklı adreslere gitmesine ve elinize ulaşmamasına neden olabilmektedir. Böyle bir zaman kaybı ve gönderi kaybına uğramamak için mutlaka iletişim adreslerine bu posta kodunun eklenmesine özen gösterin.

Posta Kodu Öğrenme

En sağlıklı posta kodu öğrenmek için PTT’nin sunmuş olduğu posta kodu sorgulama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Herhangi bir web tarayıcınızdan veya akıllı telefonunuzun internet hesaplarından https://postakodu.ptt.gov.tr/ adresine girerek sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Sorgulama ekranında posta kodunu bulabilmek için sizden aradığınız adresin ili, ilçesi ve mahalle ya da köyü sorulmaktadır. Yapacağınız bu seçimler neticesinde size 5 haneden oluşan bir posta kodu otomatik olarak verilecektir. Bu posta kodunu iletişim adresinize ekleyerek gönderilerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Her ilin posta kodu kendine özgüdür. 5 haneden oluşan bu posta kodunun ilk iki hanesi bulunduğunuz ilin plaka kodundan oluşmaktadır. Daha sonra gelen üç hane ise mahalle ya da köye göre değişiklik göstermektedir. Mahallesi ayrı olsa da semt veya bucağı aynı olan yerlerin posta kodu da aynıdır. Örneğin Hatay ilinin posta kodu 31000’dir. İlçelere bağlı mahallelere göre sonraki üç numara şekillenecektir. Hatay ilinin Hara parası semt bucağına bağlı bütün mahallelerin posta kodu 31060 olarak karşınıza çıkacaktır. Bunun gibi istediğiniz bütün il ve ilçelerin posta kodunu sorgulayabilirsiniz. Hızlı ve doğru teslim için bu posta kodu çok işe yaramaktadır. Gönderinin geldiği adreste ve gönderinin gideceği adreste de bu posta kodunun bulunması gerekmektedir.

Türkiye’nin bütün illeri illere bağlı ilçeleri ve ilçelerine bağlı semt, köy veya bucağın tamamının bir posta kodu vardır. Hangi mahallenin posta kodunu arıyorsanız o mahalleyi seçerek doğru kodu bulabilirsiniz. Ayrıca internet olmayan yerlerde size bu posta kodları lazım olur diye düşünüyorsanız PTT’nin web adresi sorgulama ekranından bürün posta kodlarını cep telefonunuza, tabletinize veya bilgisayarlarınıza indirerek internetiniz olmadığı alanlarda da bakma imkanına sahip olabilirsiniz. Akıllı cep telefonlarına posta kodu uygulamasını indirerek de posta kodu sorgulama yapabilirsiniz.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap