Kredi Vakti
Türkiye Merkez Bankası Yeni Başkanı Naci Ağbal Kimdir? – Turkiye Merkez Bankasi Yeni Baskani Naci Agbal Kimdir

Türkiye Merkez Bankası Yeni Başkanı Naci Ağbal Kimdir?

Türkiye Merkez Bankası Yeni Başkanı Naci Ağbal 1 Ocak 1968 Bayburt doğumlu, 52 yaşındadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Naci Ağbal Eğitim

İyi düzeyde İngilizce bilmektedir. 1989 yılında, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Naci Ağbal aynı yıl içerisinde Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu’na girerek 1993 yılında Maliye Müfettişi olmuştur. 1998 yılında Exeter Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi (MBA) programında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Naci Ağbal Geçmişi

Naci Ağbal günümüze kadar TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, PETKİM AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Hava Yolları (THY) AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, Yüksek Öğretim Kurulu Üyeliği, Uluslararası Ahmed Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği, Vakıf Katılım Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Konseyi üyeliği görevlerinde bulundu.

Naci Ağbal YÖK

2003 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü daire başkanı görevine daha sonra da 2007 yılında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü görevinin başına atandı. 2008 yılında Bakanlar Kurulu tarafından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine seçildi. 2008 yılı itibarı ile de Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde Mütevelli Heyet üyesi olmuştur.

Naci Ağbal Maliye Bakanı

2009 yılında Maliye Bakanlığı müsteşarlığı görevine atanan Naci Ağbal bu görevini 2015 yılına kadar sürdürmüştür. 2015 Haziran Türkiye genel seçimlerinde aday olmak isteyen diğer 200 aday gibi Ağbal’ın kendisi de görevinden istifa etmiştir. 2015 Haziran Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Bayburt milletvekili olarak mecliste yer aldı.

Eylül 2015 tarihinde AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine başladı. Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrardan AK Parti Bayburt milletvekili olarak eski görevine gelerek meclise girdi. Kasım 2015 seçimleri sonrasında Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 24 Kasım 2015 tarihinde 64. Türkiye Hükümeti kuruldu. Ağbal, 64. Türkiye Hükümeti’nde Maliye Bakanlığı görevini Mehmet Şimşek’ten devralarak gelmiştir.

Ağbal yeni dönem hakkında Türkiye Ekonomisinin yeni bir reform dönemine gireceğini ve kendisinin de mali disiplinden vazgeçmeyeceğini bildirmiştir. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık görevinden istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından 65. Türkiye Hükümeti kuruldu, Naci Ağbal tekrardan Maliye Bakanı olarak göreve getirildi.

Naci Ağbal Strateji ve Bütçe

Temmuz 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olarak atandı.

Naci Ağbal Görevi

7 Kasım 2020 tarihinde 31297 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına atanarak Murat Uysal’ın yerine gelmiştir.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap