Kredi Vakti
Sürekli Başvuru Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü? – Surekli Basvuru Yapmak Kredi Notunu Dusurur mu

Sürekli Başvuru Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

Fazla kredi talep etmek kredi notunu etkiler mi? Bankalar müşterilerinin kendilerinden talep ettiği kredi miktarlarına olumlu ya da olumsuz cevap vermek için kredi kayıt bürosu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda oluşan Kredi notuna göre karar vermektedir.

Kredi notu düşük müşterilere bankalar riskli müşteri olarak gördüğü için genelde Kredi vermek istemezler. Ancak kredi almakta ısrar eden müşterilerine ipotek ya da kefil şartı getirirler. Yine her şeye rağmen istenilen kredinin tamamı değil bir kısmı kefil ve ipotek şartı yerine getirildiği zaman kabul edilebilir.

Fazla kredi talep etmek kredi notunu olumsuz etkiler mi?

Banka müşterisine geçmiş bankacılık hareketlerinin incelendiği ve olumlu ya da olumsuz davranışlarına göre ortaya çıkan kredi notlarını etkileyen bazı faktörler etkenler bulunmaktadır. Bu faktörler arasında sık sık Kredi talebinde bulunmak, birden fazla bankaya kredi müracaatında bulunmak, talep edilen kredinin onaylanması ile ilişkisi bulunmaktadır. Kredi çekmek amacıyla bütün bankaların kapısını çalarak Kredi istemek çok doğru bir yaklaşım değildir.

Eğer kredi notunuz yüksek ise zaten ilk talep ettiğiniz banka size istediğiniz Krediyi sağlamak isteyecektir. Çünkü bankaların çalışma sistemi paradan para kazanma üzerinedir. Kredi notumuz düşük ise ikinci, üçüncü ya da diğer bankalara gitmeniz hiçbir anlamı yoktur. Çünkü kredi kayıt bürosu tarafından oluşturulan Kredi notu bütün bankalar tarafından takip edilmektedir. Sizin her gittiğiniz banka sizinle ilgili bilgileri otomatikman ekranda görecektir ve kanatları değişmeyecektir. Ancak her şeye rağmen bazı bankalar Kredi vermek için müşteri bulamadığından bazı müşterilere şartlı olarak Kredi vermeye çalışmaktadır.

Bankalar kredi talebinde bulunan riskli müşterilerinden her zaman kendini garantiye alacak şartlar öne sürmektedir. Bunlar kefil ya da ipotek konusudur. Kredi notunu etkileyen faktörlerden en önemlisi mevcut borcun ödenip ödenmediği durumu. Asgari ödeme, icra, gecikme gibi etkenler Kredi notunun ortaya çıkmasında belirleyici özellikleri aramaktadır. Sık sık Kredi başvurusunda bulunanlar aslında pek mantıklı bir iş yapmamaktadırlar.

Fazla kredi talep etmek kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple yapılması gereken en akıllıca iş birden fazla kredi başvurusu yerine gerçekten Kredi alınabilecek banka ile samimi bir şekilde oturup konuşmak. Sonuç alınmıyorsa ısrarcı olmamak gerekir.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap