Kredi Vakti
Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur Silinir mi? – Olen Kisinin Kredi Borcu Ne Olur Silinir mi

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur Silinir mi?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur Silinir mi? sorusu en çok sorulan ve cevabı merak edilen durumlardan bir tanesidir. Bu durum krediyi veren banka veya finans kurumu için önemli bir sorun teşkil eder. Kredi tahsil edilebilecek mi? Edilemeyecek mi? Gibi sorular krediyi veren kurumun en önemli sorularından bir kaçı olarak karşımıza çıkar.

Bu durum verilen kredinin, kimler tarafından ödeneceği ve kimler tarafından üstleneceği gibi konular, yasal süreçleri olan önemli ayrıntıları bulunan konuları teşkil eder. Bu konu hakkında detaylı ve doğru bilgi almak için lütfen yazımızı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okuyunuz. Yakınını kaybeden kişiye kredivakti.com olarak başsağlığı dileriz. Dileriz sıkıntılarınız en kısa süre içerisinde halledilir.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur Silinir mi?

Kredi bir hizmet veya ürün için, toplu halde ödeme yapmak gerektiğinde, toplu para olarak yapılan bir bankacılık işleminin adı olarak söyleyebiliriz. Kredi belli bir vade ve ona bağlı olarak, belli bir taksitle verilen bir borç sistemidir. Yeni yapılan yasal düzenlemeler sonunda, en fazla 36 aya kadar kredi alma hakkı tanınmıştır. Bunun üzerinde kredi almak imkansız hale gelmiştir. Bankalar kredi verirken genellikle belli bir risk alırlar.

Çünkü kişi gelirinin belli bir kat fazlasının üzerinde para talep etmektedir. O nedenle kredi verirken, riski azaltmak için sigorta firmalarına başvururlar. Eğer bir kredi almış iseniz, krediniz onaylandıktan sonra, size hayat sigortası adı altında bir poliçe imzalatılır. Bu hayat sigortası bankanın sizi çok sevdiği için yaptığı bir sigorta değildir. Aksine ölen kişinin kredi borcu üstlenilmesi için bir emniyet musluğu olarak görev görür. Bu sayede borçlu ölürse, banka ödenmeyen kredi borcu tahsil yoluna gider.

Ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası ile garantilenmiş ise, banka yapılan işlemlerden sonra, parasını sigortadan alır. Ancak kişi hayat sigortası yaptırmamışsa, o zaman yasal mirasçılarına borç kalır.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap