Kredi Vakti
Öğrenci İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi? – Ogrenci Ihtiyac Kredisi Cekebilir mi

Öğrenci İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi?

Öğrenci İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi? Değişen yaşam koşulları günümüz öğrencilerini de etkilediği için onlar da farklı ihtiyaçları gidermek amaçlı kredi çekmeyi düşünmektedirler. Bu sebeple öğrenciler kredi çekebilir mi diye onlar da araştırma yapmaktadır.

Bu bahsettiğimiz öğrenciler elbette ailesi tarafından yeteri kadar destek görmeyip ihtiyaçlarını gidermekte zorlanan öğrenciler içindir. Yoksa ailesi tarafından her türlü ihtiyacı karşılanıp yeteri miktarda harçlık verilen öğrencilerden bahsetmiyoruz.

Üniversiteyi kazanıp başka bir şehre giden, orada eğer yurtta kalıyorsa yurttaki ortamdan sıkılıp kendi evine çıkıp, kirada oturmak, rahat etmek ve kendi özel eşyalarını kullanmak isteyen öğrenciler bankalardan kredi çekmek istemektedir. Bu amaçla öğrencilerin bankalardan kredi çekip çekemeyeceğini öğrenmek istiyorlar.

Öğrenci İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki bankalar verdikleri krediyi, geri düzenli ödeyebilecek herkese kredi vermek için çalışır. Ancak öğrencilerin belli bir geliri olmadığı için doğrudan öğrenci olduğunuzu söylerseniz, elbette size kredi vermezler. Normal bir vatandaş olarak kredi talebinde bulursanız size kredi notunuza bakarak belki kredi verebilirler. Bunun için de bankacılık ilişkilerinde kullandığınız kredi kartınız, hesap kartınız düzenli çalışmışsa kredi notumuz yükselmiştir. Bu sebeple size kredi verme olanağı doğabilir, ancak bundan başka daha kolay kredi alabilme imkanımız mevcuttur. Eğer üzerinize kayıtlı bir taşınmaz varsa ya da part time herhangi bir yerde çalışıyorsanız, gelirinizi  belgelerseniz size kolayca bankalar kredi verir.

Aslında öğrencilerin kredi alabileceği en iyi yer devletin verdiği yani Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı kredi desteğinden faydalanmalarıdır. Bu da orta seviyede bir kredi olduğunu, öğrencilerin belli ihtiyaçlarının giderilmesi için yetebilir. Ancak yine de bu kredi size az geliyorsa daha fazla kredi çekmek istiyorsanız, doğrudan kredi çekmek yerine bir kredi kartı alıp limitini yükselterek faiz ödemeden de dolaylı kredi çekmiş olursunuz. Çektiğiniz ya da kullandığınız kredi kartının harcamalarını taksitli yaparsanız işte size kolay kredi çekme yolu, diyebiliriz.

Son olarak öğrenci arkadaşlara yapmamız gereken hatırlatma! Önemli olan kredi kartıyla harcama yapmak değil, veya doğrudan kredi çekerek borca girmek de sorun değil. En önemli sorun, bu borçların nasıl ödeneceği, neyle karşılanacağıdır. Yoksa üniversite hayatınız bitmeden borç yükünün altına girmiş olursunuz.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap