Kredi Vakti
Market Alışverişlerinden Nasıl Tasarruf Edilir? – Market Alisverislerinden Nasil Tasarruf Edilir

Market Alışverişlerinden Nasıl Tasarruf Edilir?

Sadece birkaç parça almak için girdiğiniz marketten eliniz kolunuz dolu çıkıyorsanız, girdiğiniz market kullandığı tekniklerde başarılı olmuş demektir. Birçoğumuz market alışverişlerinde kendimizi tutmakta zorlanıyoruz. Bunda hem doymak bilmeyen iç sesimiz hem de market hilelerinin payı büyüktür. Yaptığımız gereksiz harcamalar, ne yazık ki para biriktirmemize engel oluyor. Aile bütçenizi kontrol altına almak, para biriktirmek ve geleceğinize yatırım yapmak için işe mutfaktan, yani market alışverişinden başlayın.

Sadece gerekli olan malzemeleri alarak, 5 yılda mutfak masraflarından 10.000 TL’den fazla kar edebilirsiniz. Şöyle düşünelim, her markete girdiğinizde fazladan 3-4 parça şey aldığınızda günlük minimum 7-8 TL gereksiz harcama anlamına geliyor. Aya baktığımızda bu rakam 200 TL’nin üzerine çıkıyor. Oysa bu rakamı bir yatırım hesabı açıp da oraya yatırsanız, yılda 2500 TL’den daha fazla birikim elde edebilirsiniz. Peki, kendinizi markette nasıl kontrol edeceksiniz? Market alışverişlerinden nasıl tasarruf edilir?

Liste yapmak, markette kendini kontrol etmek için en iyi yoldur. Evden çıkmadan önce mutfağı kontrol edip bir “eksikler” listesi yapın ve bu listeyi markete giderken mutlaka yanınıza alın ve bu listenin dışına kesinlikle çıkmayın. Fazladan alacağınız her bir ürünün, ihtiyaç değil gereksiz harcama sınıfına girdiğini ve birikiminize gölge düşürdüğünü unutmayın. Diyelim ki liste yaparak evden çıktınız. Peki, market hilelerine hazır mısınız?

Mağaza ve marketler, tüketicileri daha çok satın almaya yönlendirecek şekilde dekore edilir, teşvik edici ve dikkat dağıtıcı müzikler çalar. Siz market sepeti ile dolaşırken kendinizi müziğin ritmine kaptırırsanız, eve gittiğinizde “ne aldım ki, neden bu kadar tuttu?” cümlesini sık sık tekrar etmek zorunda kalırsınız. İhtiyacınız olmayan şeyleri almak yerine, onlara vereceğiniz parayı bir yatırım hesabı açarak oraya yatırabilir ve para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Süpermarketleri gözünüzün önünde bir canlandırın. Hemen hepsinin giriş bölümünde sizi sebze-meyve reyonu karşılar. Girişteki bu rengarenk, büyülü görüntü ve meyvelerin o güzel kokusu sizi etkisi altına alır ve marketler de sizin üzerinizde yaratmak istediği etki için ilk adımı atmış olur. O kokular, karnınızın acıkmasına, karnınızın acıkması da gereksiz harcamalara neden olur. Bunun bilincinde olarak markete giderseniz, kendinizi zaman içinde sadece ihtiyacınız olan ürünleri almaya ikna edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Süpermarket alışverişleri için evden çıkarken yanınıza kredi kartı değil, nakit para alın. Yanınızda taşıdığınız paranın miktarını bilirseniz, o miktarı düşünerek hareket edersiniz ve varsa gereksiz ürünleri kasaya gelmeden geri bırakırsınız. Oysa kredi kartı, özellikle marketler için patlamaya hazır bir bomba gibidir.

Zaten bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı olmayan bir toplum olduğumuzdan, kredi kartı ile alışveriş yaparken bilinçsizce hareket ederiz. Bu da kredi kartı ekstresi geldiğinde, ekstreyi görünce şoka girmenize neden olur. Eğer siz de yatırım yapmak için para biriktirmeye başlamak istiyorsanız, işe kemerinizi sıkarak başlayın ve marketlerin tuzaklarına kanmayın. Sadece 5 yıl mutfaktan tasarruf ettiğinizde, ciddi anlamda para biriktirebileceğinizi göreceksiniz.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap