Kredi Vakti
Kredi Notunu Ne Düşürür? – Kredi Notunu Ne Dusurur

Kredi Notunu Ne Düşürür?

Düşük kredi notu ortalaması özellikle de son yıllarda kredi reddi nedenleri arasında ilk sıralara yükselirken kredi notunun başka alanlarda da değerlendirme amacı ile kullanılması kredi notunun önemini her geçen gün arttırmaktadır. Yüksek kredi notu kişinin finansal açıdan prestij kazanması anlamına gelirken düşük kredi notu ortalaması da bunun tam tersi finansal alarm verilmesine neden olmaktadır.

Düşük Kredi Notu 

Kişinin kredi notu 1200 ve altındaysa bu durumda düşük kredi notu ortalamasına sahip olduğu anlaşılmaktadır. Kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin mümkün olduğunca yüksek kredi notu ortalaması puanına sahip olmaları gerekmektedir. Bankalar artık kredi notuna göre kredi faiz oranları uygulamakta olup yüksek kredi notu ortalaması olan kişilerin düşük ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi kullanımına olanak sağlanmaktadır.

Kredi Notu Neden Düşer?

  • Kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödemelerinde gecikmeye düşülmesi. Borcun son ödeme tarihi geçmesine rağmen hala ödenmemesi kredi notu ortalamasının düşmesine neden olmaktadır. Buna ek olarak kredi kartı borcu için asgari ödeme tutarı yatırılması da düşük kredi notu ortalaması nedenleri arasında yer almaktadır.
  • Yeni kredi kullanmak, kredi kartı limitini doldurmak gibi bankaların kredi riski olarak kabul etmiş olduğu borç tutarını yükseltmek kredi notunun düşürülmesine neden olmaktadır.
  • Aylık belgelenebilir gelir seviyesinin düşmesi de kredi notunun düşmesi anlamına gelmektedir.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap