Kredi Vakti
Kredi Kartında Asgari Ödeme Tutarı Yüzde Kaçtır? – Kredi Kartinda Asgari Odeme Tutari Yuzde Kactir

Kredi Kartında Asgari Ödeme Tutarı Yüzde Kaçtır?

Hesap kesim tarihi itibari ile banka müşterisinin toplam harcama tutarını hesaplayarak ödeme yapması için kredi kartı ekstresi bilgilerini çıkarır. Kredi kartı ekstresinde toplam borç tutarının yanı sıra asgari ödeme tutarı da yer alır.

Peki, kredi kartından asgari ödeme tutarı yüzde kaçtır? Öncelikle kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırılırsa ya da yatırılmazsa ne olur bunları açıklayalım.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırılırsa kredi notunuz olumsuz etkilenmez ve kredi kartınızı kullanmaya devam etmenize izin verilir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırılmazsa kredi kartı hemen kullanıma kapatılır ve kredi notunuz ne yazık ki olumsuz etkilenir.

Bu nedenle borcun tamamını yatıramadığınız durumlarda en azından kredi kartı asgari ödeme tutarını yatırmaya çalışmanız çok önemlidir. Kredi kartı asgari ödeme oranı ise kredi kartınızın kullanım süresine bağlı olarak değişmektedir.

Yeni alınan ve 1 yılını doldurmayan kredi kartlarında asgari ödeme tutarı toplam borcun yüzde 40’ı kadardır. Yani bin lira kredi kartı borcu olan kişilerin asgari ödeme tutarı 400 liradır. Buradaki amaç yeni kredi kartı kullanmayı öğrenen kişinin bilinçsiz kullanımlar ile kredi kartı borç batağına düşmesini engellemektir.

Resmi Gazete’de yayımlanan ve Bankacılık Denetleme Kurumu tarafından hayata geçirilen yeni uygulama ile 1 yıldan önceki kartlarda uygulanacak olan asgari ödeme tutarlarının farklılık göstermesine neden olmaktadır. Ancak kredi kartı çok uzun yıllardır kullanılan bir kartta olsa banka en az her ay toplam borcun yüzde 25 oranını tahsil etmeyi amaçlar. Bunun nedeni borcun büyümesini engelleyerek kredi kartı batık borç tutarını kontrol altında tutabilmektir.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap