Kredi Vakti
Kredi Çekip İş Kurmak Mantıklı mı? – Kredi Cekip Is Kurmak Mantikli mi

Kredi Çekip İş Kurmak Mantıklı mı?

Farklı özgün bir projeniz var, ancak paranız yok. Aklınızdaki bu projeyi hayata geçirmek için bankadan kredi çekmek zorundasınız. Bunun için kredi çekip iş kurmak mantıklı mı değil mi diye kafa yormak gerekir. Ticarette risk olduğunu bilmeniz gerekir. Eğer riski giremezseniz zaten kazanamazsınız. Ancak her şeyden önce riske girmeden önce de her şeyin hesabını en iyi şekilde yapmak gerekir. Balıklama atlamak, tabiri burada sizin için kullanılırsa elbette kredi çekip iş kurmak mantıklı değildir. Ancak gerçekten her türlü altyapı fizibilite çalışmaları ve kuracağınız işle ilgili yeterli bilgi birikimine, pazar hakimiyetine sahipseniz,  kısacası para kazanacağınıza inanıyorsanız, kredi çekmek ve iş kurmak neden mantıksız olsun ki.

Kredi Çekip İş Kurmak Mantıklı mı?

Günümüzde kredi çekmeden iş kurmak neredeyse imkansız. Öyle ise uygun bir yerde güzel bir işletme kurarak iyi para kazanırsınız, kredi borcunuzu da rahat rahat ödeyebilirseniz, değmeyin sizin keyfinize. En başta söylediğimiz gibi kredi çekerek her şey yapılabilir. Özellikle de ticaret yapmak için kredi çekmek şarttır. Çünkü kolay kolay hazır para kimsede yoktur. Hazır parayı bulabileceğiniz tekrar finans kurmuşlardır.

Denenmemiş farklı ve ihtiyaç duyulan bir sektörde özgün çalışırsanız ve tutarsa çektiğiniz kredi hiç zorlanmadan geri ödenir. Ancak şunu da unutmamak gerekir. Düşüncesizce hareket edip sonu hüsranla biten bir sürü girişimcinin zor durumlar yaşayarak iddialara takıldığını bilmelisiniz. Bu sebeple ince eleyip sık okumak gerekir. Hiç denenmemiş bir işi yapmak için harekete geçen insanlar da maalesef taklitçileri bol olacağından sizin yaptığınız farklı işi birden yapan insanları çevrenizde görmeye başlayınca sizin sektörden aldığınız pay anında küçülecektir.

Buna göre bankadan kredi çekerek iş kurmak için her türlü olumsuz senaryolara hazırlıklı olmak gerekir. Böyle durumlarda rakiplerinizle mücadele etmek için de birazcık bir birikiminizin olması, zor durumlar, zor dönemler geçirmek için bir kenarda birikmiş paranın olması şarttır. Ayakta kalabilmek için bankalardan yeniden kredi çekme limitiniz olması zorunludur.

Türkiye gibi ticaretin yüksek riskli olduğu bir yerde bankalardan kredi çekerek iş kurmak biraz riskli olsa da ticarete atılmak isteyenlerin bazı fedakarlıklar yaparak oldukça karlı işler kurduğunu hatırlatmak gerekir. Hatta şunu da ilave etmekte fayda var. İnsan yanlış yapa yapa doğrusunu bulacaktır. En nihayetinde en doğru atılımı yaparak ticareti öğrenecek ve para kazanmaya başlayacaktır.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap