Kredi Vakti
Kredi Çekerken Kredi Notu Önemli Midir? – Kredi Cekerken Kredi Notu Onemli Midir

Kredi Çekerken Kredi Notu Önemli Midir?

Hayatımızın her alanında bankacılık işlemlerinden faydalanıyoruz. Kredi notu önemli midir? Evet havale yapmak, EFT yapmak, borç ödemek, vergi ödemek, borç almak gibi her türlü işin gerçekleşmesi için bankalarla münasebetlerimiz eskisinden kat kat daha fazla en büyük destek olarak bankalardan borç para alıyoruz.

Borç para alırken belli kriterleri üzerinden bize Kredi desteği sağlamaktadır. Bankalar kredi talebinde bulunanlara  kredi onayı verebilmesi için Kredi notunun önemi burada ortaya çıkıyor. Kredi notu önemli midir? Diye merak edebilir. Elbette önemlidir. Çünkü Kredi notumu düşük çıkması durumunda ihtiyaç olduğu durumlarda bankalardan kredi almanın çok zor olduğunu hatta zor durumda kalanlara Kredi veren bankalar faizleri bu müşteriler için biraz daha yüksek tuttuklarını hatırlatmak gerekir. Bu sebeple Kredi notu ortalamasını mümkün olduğu kadar yüksek tutulması için çaba sarf edilmelidir. Kredi notunu yüksek tutulması için en önemli konu banka müşterilerinin bankadan aldıkları borçları düzenli olarak geri ödemeleri gerekir. Ödemeleri düzenli olması halinde Kredi notunun artacağını bilmelisiniz.

Kredi notunun artmasına etki eden faktörlerin başında Bankadan çekilen Kredilerin ya da banka tarafından verilen Kredi kartlarının son ödeme tarihi geçmeden önce zamanında ödenmesi gerekmektedir. Kredi notunun yükselmesine etki eden bir başka kriter borçlanma tutarı olarak bilinmektedir.

Yani ne kadar çok Kredi çekerseniz Kredi seviyeniz buna bağlı olarak yükseleceğinden Kredi Notu ortalamamız da buna paralel olarak bunu ters orantılı olarak düşecektir. Eğer banka ile olan ilişkilerinizi sürekli pozitif bir şekilde yürütürseniz sizin için hiçbir sıkıntı olmayacaktır. Yani kredi notu sorununuz ortaya çıkmayacak, ihtiyacınız olduğu zaman bankalardan dilediğiniz kadar kredi talebinde kullanan bulunabilecek ve size bütün bankalar kolaylık gösterecektir.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap