Kredi Vakti
Kredi Borcumu Ödemezsem Hapse Girer miyim? – Kredi Borcumu Odemezsem Hapse Girer miyim

Kredi Borcumu Ödemezsem Hapse Girer miyim?

Herkes her köşe başında dağıtılan kredi kartlarından alanlar şimdilerde nasibini almaya başladı. Finans kurumlarının daha çok kar elde etme amaçlı olarak önüne gelene Kredi kartı dağıtması sonucunda tüketiciler aldıkları kredi kartlarını limitinin son kuruşuna kadar harcayarak, sonunu düşünmeden borca girdiler. Sonra da kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin tedirgin olmasından payına düşeni alarak kredi borcumu ödemezsem hapse girer miyim diye düşünmeye başlayanlar oldu.

Kredi Borcumu Ödemezsem Hapse Girer miyim?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, kredi borcunu ödeyemeyenler doğrudan hapse girmez. İlk olarak sizi kara listeye alırlar. Bundan sonraki ihtiyaçlarınız için bankalarla olan ilişkilerinizde sorun yaşarsınız. Çünkü kara listeye giren kişiler Bütün sistemler tarafından takip edilen kara listede sizin adınızı görünce kesinlikle size sonraki dönemler için kredi desteği sağlamazlar.

Kredi Borcumu Ödemezsem Hapse Girer miyim? – Kredi Borcumu Odemezsem ne olur

İkinci olarak hakkımızda yasal takip başlatılır. Eğer bordrolu bir çalışan iseniz maaşınızdan kesinti yapılarak borcunuzun ödenmesi sağlanır, değilsiniz size haciz işlemleri gündeme girerek para tahsil etme yoluna gidilir. Ancak kredi borcu ödemeyenlere hapis cezası verileceği gibi bir yükümlülük yoktur. Kredi borcunu ödeyemeyenlere kendi bankası veya başka bankalar tarafından yeniden yapılandırma çalışması için anlaşma teklif edilir. Bunun için icra dairelerinde sözleşme imzalamak şartıyla anlaşma yoluna gidilir. Ancak bu da kabul et edilmezse o zaman borcunu ödememekten dolayı hapis cezası gündeme gelebilir.

En son bütün kapılar kapanınca bankalar icralık bir durum da bulamazsa mecburen sizi sorumluluğa davet ettiği halde bu görevinizi üstlenmediğiniz için hapse girme durumunuz ortaya çıkabilir. Bu sebeple önceki borcunuzu zamanında düzenli ödemeniz tavsiye olunur. Haciz işlemlerine kalmadan anlaşma yolu sağlanmalıdır. Eğer hacizlik bir durum da oluşmazsa, yani haciz edilecek malız mülkünüz yoksa o zaman sizin için çok iyi şeyler söyleyemeyiz.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap