Kredi Vakti
Kredi Borcu Nasıl Kapatılır? – Kredi Borcu Nasil Kapatilir

Kredi Borcu Nasıl Kapatılır?

Bazen hesaplar istediğimiz gibi tutmayınca kredi borcumuzun da ödeme zamanı gelince şaşar kalırız. Bu işin içinden nasıl çıkılır, diye düşünmeye başlar insanlar. Kredi borcu nasıl kapatılır, araştırmaya başlanır.

Biz de hesabını kitabını bilmeyenlerin yardımına koşmak amacıyla kredi borcunu ödeme yollarını araştırdık, size kısaca özetlemek istiyoruz.

Kredi Borcu Nasıl Kapatılır?

Öncelikle toplam borcunuzun ne olduğunu iyice hesaplamanız gerekiyor. Bunun için bankalara, akrabalarınızla, arkadaşınıza… Her kimden ne kadar para aldıysanız ve ödemediklerinizin toplamını yaparak borcunuzun listesini çıkarmanız gerekir. Tam borcunuzu öğrenmelisiniz. Sonrasında ihtiyacınız olan parayı bulmak için doğal olarak bankalara giderek durumu izah edeceksiniz ve tüketici kredisi talep edeceksiniz.

Kredi Borcunu Tamamen Kapatmak İçin Farklı Yöntemler

Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, tüketici kredileri maksimum 36 ay vade ile verilmektedir. Bu sebeple borçlarınızın toplamını hesapladıktan sonra 36 aya bölerek geri ödeme hesabınızı önceden kendiniz çıkarabilirsiniz.

Eğer bankalar size kredi notunuz düşük olduğu için ya da gelir belgesiz yoksa kredi vermeyebilir. Bu durumda da yapmanız gereken önemli farklı kararlar ortaya çıkabilir. Örneğin, satmak zorunda kalacağınız arabanız, eviniz, tarlanız… varsa bunları hesap etmek zorundasınız. Borcu kapatmak için mecburen elimizdeki varlıklardan satış yapmak gerekebilir. Elbette kredi talebiniz karşılanmazsa bunları satmanıza gerek yoktur.

Diyelim ki, size kredi verildi. Bankadan çektiğiniz kredi ile kredi borcu kapatma yoluna gittiniz. Bu durumda yapmanız gereken, yeniden bir gelir-gider tablosu oluşturmak. Burada giderlerinizi azaltma yollarını araştırmalısınız. Masraf kalemlerinizi tek tek yazarak gereksiz olanları iptal etmelisiniz ya da zorunlu kullanmanız gereken gider kalemlerini yarıya kadar düşürmeyi hedeflemelisiniz.

Eğer satacak bir şeyiniz yoksa, tam zamanlı çalışan birisi iseniz ekstra işler yapma düşüncesi mantıklı olabilir. Ek işler bularak gelirinizi artırmayı sağlayabilirsiniz. Eğer bir el becerileriniz, hobileriniz varsa evde yapılan işler sayesinde ek gelir elde edebilirsiniz.

Borçlarınızı düzenli olarak öderken yapmanız gereken en önemli hareket, bundan sonra yeni borç yapmamak için kendinize söz vermelisiniz ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız.

Bu durumu evde eşiniz ve çocuklarınıza da anlatarak daha tasarruflu davranmalısınız. Gereksiz şeyleri ertelemeniz, almamanız konusunda ailece fikir birliği içinde olmalısınız. Bu düşünceyi benimsediğiniz zaman doğal olarak kredi borcu nasıl kapatılır diye bundan sonra fazla kafanızı kurcalayan sorular olmayacaktır.

Unutulmaması gereken en önemli konulardan birisi de kredi çekildiği zaman, birinden borç aldığınız zaman başkasının parasını harcıyormuş gibi düşünmenin yanlış bir anlayış olduğunun farkına varılması gerekir.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap