Kredi Vakti
Kredi Başvurunuz Olumsuz Sonuçlanmıştır Ne Anlama Gelmektedir? – Kredi Basvurunuz Olumsuz Sonuclanmistir Ne Anlama Gelmektedir

Kredi Başvurunuz Olumsuz Sonuçlanmıştır Ne Anlama Gelmektedir?

Kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin yaşadıkları en büyük çekincelerden biride kredi başvurularının reddedilmesidir. Üstelik reddedilen her kredi başvurusu aynı zamanda kredi notunun düşmesine neden olduğu için bir sonraki kredi başvurusunda da onay almayı zorlaştırmaktadır. Bu tip zorluklar yaşamayan kişilerin mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde kredi başvurusunda bulunması gerekir.

Bankalar Bana Neden Kredi Vermiyor?

Kredi reddi sonucu ile karşı karşıya kalan kişilerin ilk sordukları sorulardan biri de “banka neden kredi vermiyor?” sorusudur. Bankanın kredi verme konusundaki değerlendirmelerinde temel aldığı en önemli kriterlerden biride kredi notu ortalamasıdır.

Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin kredi onayı almaları hem daha zordur hem de kredi onayı alsalar bile daha yüksek kredi faiz oranları ile kredi kullandırımı söz konusu olur. Bu nedenle kredi notu mümkün olduğunca yüksek tutulmaya çalışmalıdır.

Kara Listede Olmak 

Bankalara olan çeşitli borçları nedeni ile yasal takip işlemine uğrayan yani borç nedeniyle mahkemelik olan kişilerin isimleri kara liste adı verilen listede kayıt altında tutulmaktadır. Bu listelerin oluşturulma amacı borcunu ödemeyen kişilerin kaydedilerek borcuna sadık olan kişilerden ayrılmasıdır.

Kredi risk raporu sorgulaması yapıldığı anda zaten kişinin kullandığı kredili ürünler ve bu ürünlere ait olan kredi ödeme performansları görüntülenmekte ve buna göre kredi notu ortalaması belirlenmektedir.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap