Kredi Vakti
Konut Kredisi İçin Ekspertiz Ne Demektir? – Konut Kredisi Icin Ekspertiz Ne Demektir

Konut Kredisi İçin Ekspertiz Ne Demektir?

Kendi evinin sahibi olmak isteyen ancak bunun için yeterli para birikimine sahip olmayan kişilerin en büyük destekçileri bankalarca verilen konut kredileridir. Günümüzde bankaların konut kredisi faiz oranları bir miktar yükseliş gösterdiği için kira öder gibi ev sahibi olmak ne yazık ki mümkün görülmezken yine de yeterli nakit birikimi olmayan kişiler için konut kredisi kullanmak tek çözüm yoludur.

Konut Kredisi Ekspertiz

Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin atmaları gereken ilk adım bankaya giderek konut kredisi başvurusu için form doldurmaktır. Bu formun doldurulmasının ardından banka sizden konut kredisi ekspertiz ücreti talep eder ve bu ücret karşılığında kredi kullanılmak istenen konuta uzman bir eksper göndererek değerleme işleminde bulunulur.

Konut kredisinde ekspertiz işlemi kredi kullanılarak satın alınmak istenen gerçek satış değerinin belirlenmesine verilen isimdir. Burada bankanın amacı kredi kullandıracağı konutun gerçek değerini belirlemek ve bu değer üzerinden kredilendirme işlemini gerçekleştirmektir. Yani konut kredisi başvurusu için kişilerin konutun değerinden daha yüksek bir oranda kredi kullanması engellenmeye çalışır. Günümüzde pek çok kişi konutun gerçek değerinin çok daha altında bir değer belirlenmesi nedeni ile konut kredisi ekspertiz raporu sonuçlarına itiraz etse de genelde bankalar belirlenen değere sadık kalmayı tercih eder.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap