Kredi Vakti
Konut Kredisi Ekspertizi Nedir? – Konut Kredisi Ekspertizi Nedir

Konut Kredisi Ekspertizi Nedir?

Banka kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenlerin en çok şikayet ettikleri husus bankaların aldıkları masraflardır. Bankalar konut kredisi verirken bir çok masraf almaktadır. Bunlardan biride ekspertiz ücretidir. Peki, konut kredisi ekspertizi nedir?

Bankalar konut kredisi verirken konutun değerinin tamamı için finans desteği sağlamazlar. Konut kredilerinde konut değerinin %75′i için bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Bu yüzden bankalar evin değerini bilmek isteler. Tabi ki evin değerini öğrenmek için bankalar bu değeri sizlerden veya ev sahibinden almazlar. Ev değerinin ölçülmesi için uzman kişilerin evi incelmesi gerekmektedir. Uzman kişilerin evi inceleyerek evin değerini belirleme işine ise ekspertiz denir. Konut kredisi ekspertiz zorunlumudur diye sorarsanız evet kesinlikle zorunludur. Bankalar bu rapordan çıkan değer üzerinden kredi için verebilecekleri miktarı hesaplamaktadır.

Konut kredisi ekspertiz ücreti ödenme konusu da burada çıkmaktadır. Bankalar bu değerlendirmenin yapılması için ödenmesi gereken ücreti krediyi kullanmak isteyen kişiye ödetmektedir. Yani konut kredisi kullanırken ekspertizi yaptırmanız zorunludur ve ekspertiz ücretini de sizin ödemeniz gerekmektedir.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap