Kredi Vakti
İşi Olmayan Kişi Kredi Çekebilir mi? – Isi Olmayan Kisi Kredi Cekebilir mi

İşi Olmayan Kişi Kredi Çekebilir mi?

Bankaların çalışma mantığı paradan para kazanma sistemi üzerine kurulu olduğu için geri ödeyebilecek herkese kredi vermek isterler. Bankalar işi olmayanlar kredi çekebilir mi diye pek düşünmezler. Önemli olan iş değil, aldığı parayı düzenli olarak geri ödeyip ödeyemeyeceğinize göre kredi talebiniz değerlendirilir.

O Halde Çalışmayanlar Kredi Alabilir mi?

Bu bazen mümkün olabilir. Bu amaçla müşterilerinin, ihtiyacını gidermek için bankaların kendi aralarında hazırladıkları sistemle kredi çekebilme ya da çekememe durumu değerlendirilir. Bu amaçla kredi ihtiyacı olan insanların başvuruları bankaların kredi koşulları göz önünde bulundurmak şartıyla değerlendirme yapılarak müşterisinin gelir durumuna bakılmaksızın kredi onayı gerçekleşir ya da reddedilebilir.

Bütün bankalardan kredi alabilmek için en çok dikkat edilen konu, kredi isteyen kişinin son 6 aylık sigorta primlerinin ödenip ödenmemesi bir sorun yoksa kredi talebinde bulunan banka müşterisinin aylık geliri veya düzenli bir maaş alıp almaması, sonraki kriterler olarak dikkat çekmektedir.
Türkiye’deki bankalar işi olmayan kişiler için kredi vermekte biraz tereddüt etmektedir. Bu amaçla bazı şartlar öne sürerek kredi verme yoluna gidilmektedir.

İşsiz ya da Geliri Olmayana Nasıl Kredi Verilir?

Eğer müşteri çalışmıyorsa, bankaların önem verdiği konuların başında kredi talebinde bulunan kişinin üzerine tapulu bir taşınmaz olup olmadığı konusudur. Kredi talep eden kişi eğer bir kapı gösterebiliyorsa, ayrıca bu tapu sayesinde gelir elde ediyorsa, buna bağlı olarak kredi ürünlerinden yararlanma yoluna gidebilir.

İşi olmayan kişi kredi çekebilir mi, sorusunun bir başka kolay cevabı da düzenli bir geliri ya da çalıştığı işi olmayan kişilerin üzerine tapulu olan taşınmazın ipoteği sunularak kredi çekme hakkı doğabilir.
Kredi alabilmenin bir başka yolu da eğer herhangi bir işiniz yoksa, çalışmıyorsanız ve kredi çekmeye ihtiyacınız varsa ancak sizin için kredi talebinize olumsuz cevap alınmışsa, herhangi bir kredi çekme riski olmayan sorunsuz bir tanıdığınızı kefil göstererek kredi çekme şansınız mevcuttur.

Zorunlu olarak kredi ihtiyacınız varsa en son yapacağınız yöntemlerin birisi olan bir kefil bulma hakkınızı kullanarak para temin edebilirsiniz. Ancak son dönemdeki kefillerin yaşadığı zor durumların sizler için kefil bulma açısından kolay olacağını söylemek biraz zor.  İşi gücü olmayan, bir geliri olmayan kişiye kolay kolay kimse kefillik yapmamaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse işi olmayan kişiye kredi verilir mi sorusunun yanıtı, 4 basit sorunun cevabı ile doğrudan orantılıdır. Son 6 aylık sigorta primlerini düzenli olarak ödediniz mi? Eğer, çalışmadığımız halde gelirinizi belgeleyebiliyorsanız, bu da sizin için kredi çekmenize yeterli bir gerekçedir. İşiniz, geliriniz yoksa üzerinize kayıtlı bir taşınmaz varsa, işiniz olmasa da size kredi verilebilir. En son kullanabileceğiniz hakkınız kredi sicili temiz olan bir kefil bulabilirseniz yine size bankalar kredi kullandırabilir.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap