Kredi Vakti
İş görüşmesinde etkili iletişim için 10 püf noktası – is gorusmesinde etkili iletisim icin 10 puf noktasi

İş görüşmesinde etkili iletişim için 10 püf noktası

İş görüşmelerinde iyi bir gözlem bırakmak amacıyla etkili etkileşim yollarını öğrenip uygulayarak etkin bir mülakat geçirmenin olası bulunduğunu dile getiren İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Kısmı’nden Dr. Öğr. Delegesi Zeynep Burcu Şahin, sözlü etkileşim haricinde vücut diliyle de ifade yolları bulunduğunu açıkladı.

Öykünmek edilmesi en zor his içtenlik
{Duruş}, bakış, ses tonu ve vurguların, ruh halinin bir yansıması bulunduğunun göz ardı edilmemesi gerekiyor. İletişimde öykünmek edilmesi en zor duygunun içtenlik bulunduğunu bildiren Dr. Öğr. Delegesi Zeynep Burcu Şahin, “Karşımızdaki şahıs vücut dili okuma ile ilgili bilgili olmasa dahi içgüdüsel bir şekilde samimiyetimizi ve güvenile bilirliğimizi büyük oranda algılayacaktır” diyerek, sözsüz iletişimin yalnızca vücut dilinden, sarfedilen jest ve mimiklerden oluşmadığını; tercih edilen renkler, sarfedilen aksesuarlar, giyim tercihlerinin ortama uygunluğunun da şahıs ile ilgili düşünce verebileceğini açıkladı.
İş görüşmesinde yapılması ve yapılmaması gerekenleri Dr. Öğr. Delegesi Zeynep Burcu Şahin görüşme evveli ve sırasında neler yapılıp yapılmaması gerekenleri de şöyle sıraladı:
“1- Görüşmeye 10 dakika evvelce gidin
Mülakatlara belirti edilen saatten 10 dakika evvelce gitmek size hazırlanmak amacıyla kısa bir müddet elde edecektir. Diğer taraftan {bekleme} odalarının da izlenim amacıyla makul alanlar bulunduğu bir yada atılmamalıdır.
2- Karşınızdakini kulak verin
Etkili etkileşim amacıyla karşınızdakini etken dinlemelisiniz. Her vakit konuştuğunuz şahıs veya şahıslara tamamıyla dönük olun.
3- Açık ve anlaşılır bir lisan kullanın
{Konuşurken} açık ve anlaşılır bir lisan kullanın. Sesiniz kendinize güveninizi yansıtsın. Manası tartışmalı veya azca tanınan sözcükler kullanmaktan kaçının.
4- Hazırlıksız gitmeyin
Mevzunuza başat olun. Yalnız yanıtını bilmediğiniz bir soruyla karşılaştığınızda bu hususta da dürüst olun.
5- Eleştirilere açık olun
Eleştirilere verdiğiniz sözel ve sözel olmayan reaksiyonlara itina gösterin.
6- Elleriniz her vakit özgür ve görünür olsun
Masanın altında veya ceplerinizde tutmanız karşınızdakinde güvensizlik hissi uyandırabilir.
7- Makul seviyede ve şiddette jestler yapın
Rahat ve yumuşak jestler, kendinize güveninizi ve mevzuya hâkimiyetinizi yansıtacaktır. Kızgın ve gerilmiş jestler gerçekleştirmekten kaçının.
8- Göz ilişkiyi kurun
Makul göz ilişkiyi, bir taraftan ilgi ve emniyet sendromu oluştururken diğer taraftan karşınızdakinin ilgisini canlı tutmanızı da sağlar.
9- Gülümseyin
Gülümseme iki insan içinde oluşturulabilecek en süratli köprüdür. Sözlerinizi ve samimiyetinizi samimi bir gülümseme ile destekleyin.
10-Reaksiyonlara ilgi edin
{Konuşurken} geri bildirimleri gözlemlemeyi ve mesajlarınızı bu tarafta tekrardan düzenlemeyi dikkatsizlik etmeyin”.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap