Kredi Vakti
İpotekli Kredi Nedir, Nasıl Alınır? – Ipotekli Kredi Nedir Nasil Alinir

İpotekli Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Bankalardan kredi almak istediğiniz halde size kredi vermek istenmiyorsa demek ki yeterli miktarda geliriniz yoktur. İpotekli kredi nedir, nasıl alınır, diye merak edilen bu konuya açıklık getirmek için şu açıklama yeterli olur kanısındayız. Bankalar müşterilerinin talep ettiği kredi tutarını yine müşterinin geliri ile karşılaştırarak olumlu ya da olumsuz cevap verir. Gelir ile talep edilen kredi arasında ciddi fark buluyorsa size kredi vermeye yanaşmazlar.

İşte bu gibi durumlarda tek çözüm yolu ipotekli kredi çekmektir. Bunun için bankaya verdiğiniz ipotekli mülkün değerinin yarısı kadar size kredi desteği sağlanması anlamına gelmektedir. Bu sebeple çekmek istediğiniz kredi miktarını yükseltme amaçlı kullanılan ipotekli kredi işinize yarayabilir.

İpotekli kredi çekmek için bir başka sebep, daha önce aldığınız kredi ya da kredi kartı borçlarını düzenli ödememeniz sebebiyle kredi notunuzun düşük olmasıdır. Eğer böyle bir sorun yaşadıysanız kredi notumuzu yükseltmek için biraz çalışmanız gerekir. Fakat bu da oldukça uzun bir süreçtir. Acil paraya ihtiyacınız varsa ve kredi notunu yükseltmek için çok zamanınız yoksa tek çözüm yolu ipotekli kredi çekmek olacaktır.

Buradaki büyük tehlike, çektiğiniz krediyi düzenli ödemezseniz ipotek olarak verdiğiniz mülkün elinizin gideceğini unutmamanız gerekir. Bankadan çektiğimiz ipotekli kredi ödeninceye kadar ipotek olarak verdiğiniz mülk bankanın malı olduğunu unutmamalısınız. Bu sebeple kredilerinizi düzenli ve dikkatli bir şekilde geri ödemeniz gerekir.

İpotekli kredi çekmek için gerekli olan belgeler şunlardır; ipotek konulacak mülkün tapusu, gelir belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi yeterlidir. Kredinizi çekip  sonra da düzenli olarak borcunuzun tamamını ödedikten sonra ipoteğin kaldırılması için, bankadan borcunuzun tamamının ödendiğini gösteren yazı ile birlikte tapu müdürlüğüne giderek ipotek kaldırma işlemlerini yaptırmalısınız.

İpotekli kredi nedir, nasıl alınır, size olumlu ve olumsuz yönleri ile anlattık. Umarız ki faydalı olmuşuzdur.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap