Kredi Vakti
Hesap işletim ücreti nedir? – Hesap isletim ucreti nedir

Hesap işletim ücreti nedir?

Hesap işletim ücreti nedir? Bankalardaki vadesiz müşteri hesaplarından banka tarafından yılsonunda bazı kesintiler yapabilmektedir. Bu kesintilerden biri Hesap işletim ücretidir. Birçok kişi bu durumla karşılaşmış, bu kesintinin sebebi nedir, Hesap işletim ücreti nedir gibi soruları bankalarına veya başkalarına sormuştur. Bu ücret müşterilerin vadesiz hesaplarından kesilen hizmet bedeli olup hesap açılması, hesabın işletilmesi, hesap hareketlerinin bilgisayarda saklanıyor veya arşivleniyor olması gibi hizmetleri kapsamaktadır. Yıllık işlem masrafı da denilmektedir. Hesap işletim ücretleri bankalara göre değişebilmektedir. Söz konusu kesinti 6 aylık dönemlerde yapılabileceği gibi genellikle 1 yılda da yapılabilmektedir.

Her hesabı olandan kesilir mi?

Vadesiz mevduat TL hesapları dışında Döviz Tevdiat Hesaplarından da hesap işletim ücreti alınabilmektedir. Bazı durumlarda, mesela maaşını hesabın bulunduğu bankadan alanlardan, elektrik su gibi bazı faturaların otomatik ödeme talimatını vermiş olanlardan, üniversite öğrencilerinin hesaplarından, bireysel emeklilik, kasko ve sigorta gibi bir hizmete dâhil olanlardan, vadesiz hesaba bağlı olarak o bankaya ait bir kredi kartı almış olanlardan bankalar hesap işletim ücrete almamaktadır.

Geri iade istenebilir mi?

Hesaplarından yılsonunda bir kesinti yapıldığını fark eden ve işletim ücreti alınmaması gereken bir grupta olan kişiler bankanızla görüşerek iptalini ve iadesini talep edebilmektedirler. Genellikle bankalar müşterilerini kaybetmemek için ücreti kısa bir görüşmenin ardından iade edebilmektedir. Sorunu banka çözmek istemiyorsa Kaymakamlıkta yer alan Tüketici Hakem Heyetine başvurarak da çözüm aranabilmektedir. 15 gün ile 3 ay arasında alınan sonuç posta ile tarafınıza bildirilmektedir.

Hesap işletim ücreti yasal mı?

Bankaların bu kesintileri yapmasında yasal dayanakları bulunmaktadır. Türk Ticaret Kanunu’nun 22. maddesi bankaların vermiş olduğu çeşitli bankacılık hizmetlerine karşılık masraf adı altında bir kesinti yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Hesap işletim ücreti nedir sorusunun en kestirme cevabı verilen bankacılık hizmetleri karşılığı olan bir çeşit masraf tutarı olduğudur. Bankadan bankaya alınan hesap işletim ücretleri 20 ile 100 TL arasında değişebilmektedir.

Hesap işletim ücreti almayan bankalar

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Finansbank’taki Marifetli Hesaplardan, Finansbank’a bağlı olan Enpara.com, ING Bank Turuncu Hesap gibi bazı hesaplardan söz konusu bankalar hesap işletim ücreti almamaktadır.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap