Kredi Vakti
Hayat Sigortası Hangi Kredileri Ödemez? – Hayat Sigortasi Hangi Kredileri Odemez

Hayat Sigortası Hangi Kredileri Ödemez?

Tüketiciler kredi kullanacağı zaman bankalardan talep ettikleri taşıt, konut ve bireysel kredilerde Kredi sigorta masrafı adı verilen sigorta yaptırarak ücretini tüketiciden alır. Amaçları kredi çeken kişinin iş göremez ya da vefat durumunda sigorta şirketi tarafından toptan para ödenmesi ve ölen kişinin varislerine borç kalmamasıdır.

Kredi çeken kişinin ölmesi halinde banka tarafından yaptırılan hayat sigortası sebebiyle herhangi bir problem olmaz. Yani hayat sigortası tarafından karşılanır, ancak sigorta şirketleri kredi borcunu öderken vefat eden kişinin ağır hastalıktan dolayı vefat etmesi durumunda eğer poliçe öncesinde bu hastalık varsa sigorta şirketi yaptığı araştırma sonucunda hayat sigortası poliçesini iptalini isteyebilir.

Aynı şekilde beklenmeyen bir sebepten dolayı ölüm gerçekleşmişse kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Eğer kredi çeken kişi intihar etmişse kredi sigorta şirketleri ödeme yapmamak için uğraşır ve borcu varislerine bırakır. Sigorta şirketleri kredi borcu olan kişiyi sigortalarken çekilen kredinin tamamını sigortalılığı için ölen kişinin önceden ödediği taksitleri bankadan varisler tarafından talep edilirse alınabilir, ancak kredi kartı borçları varsa bunlar hiçbir şekilde sigorta tarafından ödenmez. Bu borç yasal varislerine kalır.

Size, Hayat Sigortası Hangi Kredileri Ödemez? diye bilgi vermeye çalıştık. Bütün bunlar resmi bir bilgi niteliğinde değildir. Çünkü bankaların kendi iç tüzükleri farklıdır. Sigorta şirketlerinin çalışma prensipleri ayrıdır. Sizler herhangi bir durum başımıza geldiği zaman bir hukukçu desteği olarak sorunun çözümüne uğraşmanız gerekir. Hayat sigortası Hangi kredi geri ödemez kısaca bilgilendirme yaptık. Sizler böyle bir durumla karşılaştığımızda mutlaka avukat tutarak resmi yoldan işlemlerinizi yaptırmamız gerekir.

Lütfen İlk Kez Kredi Çekeceğim Ne Yapmalıyım? başlıklı İlk defa kredi çekmek, İlk Kez Kredi Çekeceğim Ne Yapmalıyım? ve İlk kez Kredi çekmek istiyorum Ne yapmalıyım ile ilgili makalemizi de okuyunuz

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap