Kredi Vakti
Findex Kredi Puanı Nedir? – Findex Kredi Puani Nedir

Findex Kredi Puanı Nedir?

Kredi skoru veya kredi notu olarak da isimlendirilen Findex kredi puanı nedir, ne işe yarar, niçin kullanılır kısaca bilgi verelim. Ekonomi ile ilgili bir terim olan kredi notu kavramı Finans kurumları ile müşterilerinin arasındaki ilişkilerini derecelendirme kuruluşu olduğunu söyleyebiliriz.

Dünya üzerinde bulunan fiziki sınırların gün geçtikçe global bir yapıya büründüğünü hepimiz görmekteyiz. Bu hızlı gelişmeye ayak uydurmak zorunda olan Finans kuruluşları müşterilerinin bankacılık ilişkilerini hızlı bir şekilde değerlendirebilecekleri yasal bir sistem kurarak bu sistem sayesinde elde ettikleri verilere göre müşterilerine değer biçmektedir.

Yani Findex kredi puanını banka müşterilerinin bankacılık ilişkilerini değerlendiren bir ölçek olarak düşünebilirsiniz. bu sistemde müşterilerin bankalara karşı sorumluluğunu tam anlamıyla yerine getirmeleri karşılığında yüksek puan aldıklarını, tam tersi durumda yani banka müşterilerinin çektikleri kredileri zamanında düzenli bir şekilde ödememeleri ve verdikleri sözü yerine getirmemeleri durumunda kötü not alacaklarını söyleyebiliriz.

Basit bir anlatımla okul çocuklarının aldığı karne gibi düşünebilirsiniz. Dersini çalışan başarılı olan öğrencinin notu nasıl yüksek olursa, haylaz olan, disiplinsiz olan, ders çalışmayan öğrencinin notu düşük olacağı gibi. Findex kredi puanı nedir diye düşünenlere anlayabilecekleri şekilde basit bir anlatımla izah etmeye çalıştık.

Siz elimizden geldiğince bankalardan aldığınız kredi kartını ya da kredileri düzenli bir şekilde taksitlerinizi ödemenizi tavsiye ederiz. Eğer taksitlerinizin zamanını geciktirirseniz Kredi notunuz düşecektir ve sonraki bankacılık işlemlerinde zorluk yaşarsınız.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap