Kredi Vakti
Engellilere Kredi Veren Bankalar – Engellilere Kredi Veren Bankalar

Engellilere Kredi Veren Bankalar

Engelli vatandaşlarımızın her konuda birçok hakkı bulunmaktadır. Ekonomik anlamda bankacılıkta da hakları bulunan engelli vatandaşlarımız, engelli maaşı diye tabir edilen maaşları ile kredi çekme hakkına sahiptirler. Bankalar gelir aylık gelir düzeyini resmi bir şekilde belgeleyen herkese kredi verebilmektedir.

Engelli vatandaşlarımızın günümüzde eskiye nazaran kredi çekme işlemleri oldukça kolaylaşmıştır. Engelli vatandaşlarımız çekebilecekleri maksimum tutar aylık gelirlerinin üçte birinin vade sayısıyla çarpımı kadardır. Yani 900 TL gibi bir maaş alan engelli vatandaşı, 36 ay vade ile 10.800 gibi bir rakamı kredi olarak kullanabilmektedir.

Biraz da bankanın kendisine kalan kredi miktarı Findeks kredi notunu da bakılarak verilmektedir. Engellilere kredi veren 3 devlet bankası; Vakıf BankZiraat Bankası ve Halk Bankası olarak karşımıza çıkıyor. Bu 3 banka diğer bankalara göre daha düşük şartlarla kredi verebilmektedir.

Engellilerin Yardımcı Bankaları

Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası yanında engellilere kredi veren bankalar arasında Yapı Kredi ve Finans Bank’ta bulunmaktadır. Engellilere engelsiz hayat sunabilmek için bankalar engelli vatandaşlarımızın yanında bulunmaktadır. Sosyal ve ekonomik özgürlüğünü sağlayan engelli vatandaşlar toplumda önemli bir yer edinmektedir ve kendi ayakları üstünde durabilmektedir. Engellilere kredi veren bankalar, engel durumuna göre faiz oranı ve vade belirleyerek engelli vatandaşlarımıza yardımcı olmaktadır. Onları zorlamayan uygun ödeme seçenekleri ve düşük faiz oranları ile engelli vatandaşlarımızın yanında olunmaktadır.

Engelli Vatandaş Kredisi

Günümüzde bankalar aslında kişinin engelli olup olmamasından çok bankadan alınacak kredinin zamanında aksatılmadan ödenmesine bakmaktadır. Eğer düzenli bir ödeme sistemine sahipse vatandaş, engeli olup olmama durumu çok ta önemli değildir. Uzun yıllardır engellilerin ticarete atılıp hayatlarını kurtarmalarını hedefleyen Ziraat Bankası’dır.

Ziraat Bankası Engelsiz Destek Paketi ile uzun vade, düşük faiz oranları ile kredi vermektedir. Sadece kredi ile değil sigorta ve l BES ile de bireysel emeklilik olarak hizmet veren Bireysel Emeklilik Sistemi ile de engelli vatandaşlarımız için hizmet vermektedir. İhtiyaç kredisinin ardından engelli vatandaşlarımız taşıt kredisi, konut kredisi gibi birçok kredi çekebilmektedir.

Engelli Kredisi Nasıl Alınır ?

Engelli  vatandaşların kredi alabileceğini söyledik. Peki bu vatandaşlar hangi şartlara sahip olmalı ki kredi çekebilsin. Öncelikle engelli bireylerin kredi almaları için mutlaka bir gelirleri olmalıdır. Sigortalarının en az 6 ay yatmış olması resmi bir şekilde belgelendirilip bankaya beyan edilmelidir. Kredi notunun yüksek, maaşında ise icra haciz olmaması, engellinin fiziki durumu oldukça önemlidir. Zihinsel engelli ve ağır engel taşıyan engelli vatandaşlarımızın kredi alması mümkün olmamaktadır.

Engelli vatandaşlarımız da diğer vatandaşlarımız gibi bankaların internet sitesinden veya cep telefonu ile başvuru yapabilir. Ön onaydan geçtiği takdirde şubeye engel durumunu gösteren belge, aylık gelir düzeyini ifade eden belge, sigorta durumu gibi birçok resmi evrakı yanında götürmesi gerekmektedir.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap