Kredi Vakti
Enflasyona karşı koruyacak yeni yatırım araçları yolda! Bakan Nebati duyurmuştu – Enflasyona karsi koruyacak yeni yatirim araclari yolda Bakan Nebati duyurmustu

Enflasyona karşı koruyacak yeni yatırım araçları yolda! Bakan Nebati duyurmuştu

 Yeni emek vermeyi Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati şu kelimelerle duyurmuştu Tutum sahiplerini döviz kurundaki spekülatif hareketlerden korumuş olan kur korumalı mevduat düzeneğinin sonrasında şimdi de enflasyon korumalı vasıtalar geliştiriliyor.

Vatan içi tutum sahiplerini enflasyona karşı koruyacak seçenek yatırım araçları üstünde de çalışıyoruz. Bu enstrümanlar ve atacağımız ek adımlarla beklentileri düzelterek enflasyonu sene sonu uygun bir düzeye getireceğiz.”

Emek verme sürüyor, detaylar açıklanmadı. Yalnız yeni enstrümanın enflasyonun üstünde bir getiri sağlaması planlanıyor. Hedef hem Türk lirasının (TL) kıymetini güvenliğini sağlamak hatta enflasyonun düşmesine katkı {sağlamak}. Yeni finansal ürünün getirisinin yatırımcı doğrultusundan tercih edilmesi hedefleniyor.

Tasarrufa enflasyon koruması
Ostim Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek yeni çalışmayla alakalı şöyle dedi:

“Bankaya bir mevduat yaptığınız vakit orada size nominal faiz sağlıyor. Nominal faizden enflasyonu çıkardığınızda gerçek faiz kalıyor. Şayet çekici bir gerçek faiz olursa o vakit aslında bu doğrultuda TL’ye doğru olan başlamış olan dönüş güçlenebilir.”

Eksperler yatırımcıların nihayet dönemde ana para piyasalarına yükselen ilgisinin enflasyona dayalı ürüne olan isteği de pozitif yönde etkileyeceğini ifade ediyor.

(TRT HABER)

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap