Kredi Vakti
Emtia piyasasında oynaklık devam etmekte – emtia piyasasinda oynaklik devam ediyor

Emtia piyasasında oynaklık devam etmekte

ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak suretiyle merkez bankalarının “şahinleşen” politikaları, Rusya-Ukrayna harbinde çatışmaların şiddetlenebileceği olsılığı ve Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında artmaya devam eden olay sayıları, emtia pazarı üstünde etkili olmaya devam etmekte.

Emtia piyasasında geride bıraktığımız hafta sert fiyat hareketlerinin bulunduğu dalgalı bir seyir seyredildi.

ABD’de yüzde 8,5 ile 1981’den bu yana en kuvvetli senelik yükselişini kaydeden Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) Fed’i daha da “şahinleştirebileceği” endişesi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Ukrayna tarafının Rusya ile İstanbul’da yapmış olduğu müzakereler neticesinde varılan anlaşmaları reddettiğini” söylemesinin sonrasında emtia piyasalarındaki oynaklık geride bıraktığımız hafta da devam etti.

Jeopolitik tehlikeler emtia fiyatlarını bir taraftan yukarıya yönlü etkilerken, diğer yandan, dünyanın önde gelen merkez bankalarının para politikalarına dair açıklamaları tutarları baskılıyor.

Emtia piyasasında fiyatlamaların zorlaşması, küresel çapta ekonomik aktivitede endişelere sebep veriyor.

Analistler, Fed yetkililerinin “şahin” yönlendirmelerine devam {ettiğini} söyleyerek, tahvil piyasalarında Fed’in mayıstaki görüşmede 50 baz puan faiz artırma ihtimalinin yüzde 91 standardına çıktığını ifade etti.

Geride bıraktığımız hafta altın yüzde 1,3, gümüş yüzde 3,5 ve platin 1,7 yüzde {değer} kazanırken, paladyum yüzde 2,2 {değer} yitirdi.

Yükselen risk algısıyla altının ons fiyatı 1.970 doları aştı. Altının onsu, geride bıraktığımız hafta Rusya-Ukrayna savaşı ve hızlanan enflasyon artışı sebebiyle güvenilir varlıklara gelen talep neticesi 1.980 doların üstüne çıkarak bir ayın zirvesine yaklaştı.

ABD ve Batılı ülkeler doğrultusundan yeni yaptırımların açıklanması ardından yükselen tedarik zincirine dair endişelerle bundan önceki hafta sert yükselişlerin gördüğünüz paladyuma geride bıraktığımız hafta satışlar hakim oldu.

Tezgah üstü piyasada geride bıraktığımız hafta bakır yüzde 0,2, alüminyum yüzde 2,6 ve nikel yüzde 2,9 {değer} kaybederken, kurşun yüzde 1,1 ve çinko yüzde 4,7 artış kayıt etti.

Analistler, Çin’de Kovid-19 vakalarının yükselmesi ve kısıtlamalara gidilmesiyle martta metaller başta olmak suretiyle emtia ihracatında {düşüş} görüldüğünü ifade etti.

Çinko tutarları, Çin’de üretimin düşmesi ve Avrupa’da üstün dereceli düzeyde seyreden yüksek enerji tutarları sebebiyle arz endişelerinin kafa göstermesi neticesi geride bıraktığımız hafta arttı.

Geride bıraktığımız hafta enerji emtialarında sert yükselişler görüldü.

Geride bıraktığımız haftayı yüzde 16,3 yükselişle tamamlayan New York Tecim Borsası’nda prosedür gören natural gaz, 7,346 dolarla Kasım 2008’den bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

ABD’de geride bıraktığımız hafta natural gaz depolamalarının beklenenden azca olması ve üretimdeki {düşüş} fiyatlarda sert yükselişi yanında getirdi.

Brent petrol yüzde 8,6 artış kayıt etti. Fiyatlardaki yükselişte, küresel petrol piyasalarında yükselen arz kaygıları etkili oldu.

AB Dış İlişkiler ve Emniyet Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB delegesi ülkelerin dışişleri bakanlarının 11 Nisan’da Lüksemburg’daki toplantısı ardından, Rusya’ya yönelik petrol ve gaza yaptırımlar dahil olmak suretiyle her şeyin masada bulunduğunu yalnız bir karar alınmadığını bildirmişti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı {Genel} Sekreteri Muhammed Barkindo’nun AB yetkililerine yönelik, “Rusya’ya yapılan ambargoların büyük bir arz şoku yaratacağı ve Rusya’nın pazara sağlamış olduğu hacmin alternatifinin bulunamayacağı” açıklamalarına dair haber akışı da fiyatların yükselişini tetikledi.

Rusya’nın Ukrayna ile müzakerelerde “çıkmaza girildiği” açıklamaları da arz endişelerini tetikledi.

Ziraat emtialarında da geride bıraktığımız hafta sert hareketler gözlemlendi.

New York Tecim Borsası’nda prosedür gören temmuz {vadeli} pamuk 1,4478 dolar, Chicago Tecim Borsası’nda prosedür gören mısır da 7,86 dolarla Eylül 2012’den bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu. Pamuk, haftayı yüzde 8 ve mısır yüzde 3 yükselişle tamamladı.

Mısır, bu sabah Eylül 2012’den bu yana görmüş olduğu en yüksek seviyeyi 7,90 dolara taşıdı.

ABD’de haftalık pamuk ihracatının artması neticesi talebin artacağına yönelik öngörülerle pamuk yükselişe geçerken, Ukrayna’da ekim ve hasadın negatif etkilenmesi ile tedarikin durma noktasına gelmesi ve ABD’de yaşanmış olan soğuk hava dalgasının ekim sürecini yavaşlatacağı kaygıları mısır fiyatlarını yukarıya yönlü etkiledi.

Analistler, mısırda hava koşullarından kaynaklı sıkıntıların sürmesi halinde 8 dolar seviyelerinin söz hususu olma ihtimalini altını çizdi.

Chicago Tecim Borsası’nda prosedür gören buğday yüzde 4,3 ve pirinç yüzde 2,6 artış kaydederken, soya fasulyesi 1,5 yüzde {değer} yitirdi.

ICE piyasasında ise kahve yüzde 3,6, şeker yüzde 0,9 ve kakao yüzde 2 {değer} yitirdi.

Analistler, kahve üreticilerinin 2022’nin zor bir sene olacağını öngördüğünü söyleyerek, öğrenci yönelik endişelerle kahvede düşüşler gözlemlendiğini aktardı.

{Vadeli} prosedür ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen, AA muhabirine yapmış olduğu bildirimde, bir taraftan Rusya-Ukrayna savaşı, diğer yandan yüksek petrol fiyatlarının mısır fiyatlarında alıcıların kuvvetli kalmasına neden olduğunu açıkladı.

ABD’de sıcak ve kurak bir hava yaşanmasının pamuk arzına yönelik kaygıları artırdığını altını çizen Ergezen, aynı zamanda yüksek petrol fiyatlarının pamuğa olan isteği artıracağı beklentisi doğurduğunu, seçenek ürünlerin maliyetinin yükseldiğini kayıt etti.

Pirinç fiyatlarındaki artışa işaret eden Ergezen, Irak Şark‘da kapanmaların yükselmesi ile pirinç fiyatlarında tekrardan yükseliş görüldüğünü ifade etti. Pirinç üretimi ve talebinin en yüksek bulunduğu bölgenin Irak Şark olduğuna işaret eden Ergezen, bu nedenden dolayı kapanmaların fiyatlar üstünde etkili bulunduğunu aktardı.

Şeker ve kahvenin geride bıraktığımız haftayı düşüşle tamamladığını belirten Ergezen, Rusya-Ukrayna savaşının etkilerinin şeker ve kahve piyasasında da hissedildiğini söyledi.

Ergezen, “Talebin azalacağı kaygıları hakim. Aynı zamanda Irak Şark‘daki kapanmalar sebebiyle de talep kaygıları artıyor.” dedi.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap