Kredi Vakti
Eminevim Sistemi İle Nasıl Ev Sahibi Olunur? – Eminevim Sistemi Ile Nasil Ev Sahibi Olunur

Eminevim Sistemi İle Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Ülkemizin dini hassasiyetleri yüksek olan kesimi faizsiz konut kredisi sistemi ile ev sahibi olmayı tercih etmektedir. Bunun içinde bu sistemle çalışan Eminevim sistemi sayesinde insanlar faizsiz ev sahibi olabiliyor. Eminevim sistemi ile konut sahibi olmak isteyen insanlar kendilerinin belirledikleri vadede yer alan gruplara dahil oluyorlar.

Örneğin 60 ay vadeli konut kredisi sistemine dahil olan insanlar 60 kişilik bir grup içine giriyor. Bu gruba dahil olanlar Şehit çekiliş yapılarak sırayla birbirlerine borç verme sistemine girerek ev sahibi oluyorlar. Bunu örnekle açıklamak gerekirse ayda 60 kişinin ödediği aylık tutar kişinin dahil olduğu gruba girerken belirleyeceği evin parası kadar olacaktır.

Örneğin 160 bin lira konut kredisi almak isteyen bir kişi 60 kişinin bulunduğu gruba girdiği zaman ayda 2666 lira geri ödemesi olacaktır. Bu gruba dahil olan bir kişi çekiliş sırasına göre ev sahibi olur. Çekiliş sonunda birinci sırada yer alan kişi evini alıp kiradan kurtulduğu için grubun belirlediği orandan fazla ödeme yaparak diğer kirada oturan grup ortaklarının yükünü hafifletmek zorundadır.

Daha basit bir anlatımla Eminevim sistemi kadınların kendi arasında düzenledikleri altın günlerinin bir benzeridir. Altın günü yapılırken bir sıra oluşturuluyor ve sırayla herkes parasını alıyor ya da borcunu ödüyor. Burada da aynı şekilde bir grup oluşturuyor ve grup üyeleri sırası gelene her ay düzenli olarak ödeme yapıyor. Bu sistemde kesinlikle faiz ödemesi bulunmamaktadır. Bu sebeple dini hassasiyetleri yüksek olan kişiler Eminevim sistemine dahil olup ev sahibi oluyor.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap