Kredi Vakti
Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır? – Emekli Maasi Banka Degisikligi Nasil Yapilir

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Yıllarca çalıştıktan sonra emekliliği hak eden insanlar devlet tarafından her ay düzenli olarak  maaş almaya hak kazanır. Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır? Daha önce ödenen primlerin oranına göre aylık alan emekliler maaşlarını otomatik olarak emekliliği hak ettiği kurum üzerinden kamu sermaye destekli olan bankalardan biri aracılığıyla çeker. Son zamanlarda emekliler maaşlarını çekmek için PTT şubelerine  yönlendirilmiş ve buradan maaşlarını düzenli olarak almaya başlamışlardı.

2014 yılından itibaren emekli maaşları farklı bankalarda kaydırılmıştır. Emekliler maaşlarını istedikleri bankaya taşıyabilmektedirler. Emekli maaşı banka değişikliği olarak söylenen bu yeni uygulama ile her emekli istediği banka şubesini seçebilmektedir. Emekliler çalışmak istediği bankanın görevlisine emekli olduğunu ve bu bankadan maaşını almak istediğini iletmesi yeterlidir.

Talebin iletilmesinden sonra görevli olan banka personeli emeklinin maaşını hak ettiği Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne bildirmesi gerekir. Kuruma bir dilekçe yazılarak başvuruda  bulunulması gerekir. Böylece maaşını hangi bankadan almak istediğini belirten dilekçe Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne bildirilmesi yeterlidir. Daha sonra kısa süre içerisinde emekli maaşını farklı bir bankaya taşıma işlemi sonuçlanmış olacaktır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu işlem oldukça hızlanmıştır. İşleri hızlandırmak isteyenlere Devlet kanalı ile Sosyal Güvenlik Kurumu ekranından bu dilekçeyi sanal ortamda yazarak değişiklik talebinde bulunabilir. Emekli maaşı banka değişikliği işlemi yapmak için emeklilerin bilmesi gereken en önemli konulardan biri hesabını taşımak istediği bankaya herhangi bir kredi borcunun olmaması şarttır. Kredi borcu olan emekliler maaş almak istediği banka tercihini kullanamamaktadır.

Sizler de emekliliği hak ettiyseniz ve herhangi bir kredi borcumuz yoksa kolaylıkla istediğiniz bankadan maaşınızı çekmek için müracaatta bulunur bu kolaylıktan faydalanabilirsiniz.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

20 yorumlar