Kredi Vakti
EFT İle Havale Arasındaki Fark Nedir? – EFT Ile Havale Arasindaki Fark Nedir

EFT İle Havale Arasındaki Fark Nedir?

Bankacılık işlemlerindeki para transferleri iki çeşitte yapılmaktadır. Bunlardan ilki EFT diğeri de Havale yöntemi yöntemidir. Peki, EFT ile Havale arasındaki fark nedir? EFT işlemi para transferi yöntemlerinden biri olarak Elektronik Fon Transferi açılımıyla adlandırılmaktadır. Bu yöntem sadece bankalar arasındaki para transferlerinde kullanılmaktadır. Yani, bir müşterinin başka bir bankada bulunan hesabına para gönderilmesi istendiğinde bunu ancak EFT yöntem ile gerçekleştirmek mümkündür.

Bankalar aracılığı ile yapılan EFT işlemleri genellikle banka şubelerinden, ATM’lerden ya da internet ve telefon bankacılığı aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Pek çok banka EFT işlemlerinden ücret talep etmemekle birlikte yine de ücret alan bankalar da bulunmaktadır. Resmi tatiller dışında hafta içi her gün 8.00-17.00 mesai saatleri arasında EFT işlemleri gerçekleştirilebilirken bu saatler haricindeki online yapılan işlemler ertesi güne aktarılmaktadır.

Havale işlemleri ise hesaplar arası para gönderme işlemidir. Havale işleminin gerçekleşmesi için öncelikle hesap sahibinin onayı gereklidir ve bu onay bankaya ulaştığı zamandan itibaren işlem başlayabilmektedir. Havale ücretleri ise bankadan bankaya göre farklılıklar göstermektedir. Havale işlemi de aynı EFT gibi banka şubeleri, ATM’ler, internet veya telefon bankacılığı yöntemleriyle gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla Havale ve EFT farklılıklar barındırmaktadır. Şöyle ki;

  1. EFT farklı banka hesaplarına para transferi sağlarken havale yöntemi kendi hesaplarınız arasında bu işlemleri gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.
  2. EFT’nin onay süresi havaleye göre kısadır.
  3. EFT’de gerekli olan bilgiler daha azdır ve havalede bu işlem daha fazla bilgiyle yapılmaktadır.
  4. EFT ücreti genellikle daha fazladır ancak havale ücreti ise daha ucuzdur.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap