Kredi Vakti
Dünya Bankası Türkiye için büyüme tahminini daha da düşürdü – dunya bankasi turkiye icin buyume tahminini daha da dusurdu

Dünya Bankası Türkiye için büyüme tahminini daha da düşürdü

Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya (ECA) Bölgesi Ekonomilerine yönelik güncelleme raporunda, bölge ekonomisinde 2022’de yüzde 4,1 {oranında} küçülme beklendiği ve bu oranın Covid-19 salgınından daha büyük bir tesir manasına geldiği kaydedildi.

Dünya gazetesinin haberine bakılırsa Türkiye ekonomisinin 2022 amacıyla bundan önceki tahminde yüzde 2 olan gelişme oranının savaşın etkisiyle yüzde 1,4’e çekilmiş olduğu belirti edilen raporda, Türkiye’nin faiz indirimlerinin isteği desteklemekle eş güdümlü makro-finansal istikrarsızlığı artırdığı vurgulanan raporda, bu olguların Ukrayna-Rusya savaşının da etkisiyle enerji ve besin enflasyonuyla eş güdümlü yoksullara zarar vereceği ve salgın ardından istihdam artışıyla desteklenecek yoksulluktan kurtulma çabalarını engelleyeceği vurgulandı.

“Yükselen enerji ve besin tutarları en çok fakir kesimi etkileyecek”
Dünya Bankası ECA raporunda, Türkiye’nin savaşın etkileri ve kendi dinamikleri sebebiyle, 2021’deki yüzde 11’lik büyümeyi koruyamayacağı ve 2022’de yüzde 1,4 {oranında} büyüyeceği tahmini yapılmış oldu. Türkiye’nin Eylül ayında başlamış olan faiz indirimlerinin isteği artırmakla eş güdümlü makro finansal istikrarsızlığı artırdığı, Ukrayna-Rusya savaşının etkileriyle eş güdümlü bu sonucun doğduğu vurgulanan raporda, “Yükselen enerji ve besin tutarları en çok fakir kesimi etkileyecek. İstihdam artışıyla (beklenilen) pandemi ardından yoksulluktan kurtulma çabalarını tehlikeye atacak” denildi.

Dünya Bankası, 2023 büyümesini bilhassa makro finansal etkisinde bırakır sebebiyle yüzde 3,2, 2024 büyümesini yüzde 4,0 olarak ön görü etti. Enflasyon amacıyla, küresel meta fiyatlarının yüksek kalması ve para politikası duruşunun değişmediği varsayımı altında 2022 sonucunda yüzde 61’lik düzey oluşacağı tahmini oluşturulan raporda, aynı varsayım altında cari işlemler açığının GSYH’nin yüzde 6,4, {genel} devlet açığının yüzde 5,2 olacağı tahmini yapılmış oldu.

Müspet doğrultuda ise Türkiye’nin ihracatının mümkün iç talep ve yatırım düşüşünün oluşturduğu negatif tesire karşı iyileştirici bir rol oynayacağı vurgulandı. Türkiye’nin, internasyonal likidite haliyle alakalı kırılganlığının da sürdüğü ifade edildi.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap