Kredi Vakti
Dövizini Türk lirasına çevirecek şirketlere vergi istisnası geliyor – dovizini turk lirasina cevirecek sirketlere vergi istisnasi geliyor

Dövizini Türk lirasına çevirecek şirketlere vergi istisnası geliyor

Bu makalemizde sizlere Dövizini Türk lirasına çevirecek şirketlere vergi istisnası geliyor ile alakalı ayrıntılı Ekonomi tanımı yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Dövizini Türk lirasına çevirecek şirketlere vergi istisnası geliyor gibi yanıtları da bulabilirsiniz.

Ticari mevduatı sigorta kapsamına alınmasını öngören şirket döviz tevdiat hesaplarının sene sonuna kadar kur korumalı mevduat kapsamına alınmasını öngören toplam 20 maddeden meydana gelen yeni bir yasa öneriyi Türkiye Büyük Ulus Meclisine (TBMM) sunuldu.

Yeni taslağa nazaran şirketlerin döviz tevdiat hesaplarının kur korumalı mevduata yatırılması durumunda bunlara yönelik vergi üstünlüğünün zamanı uzatılıyor.

Mevduatı minimum 3 ay vade ile değerlendiren şirketlere vade sonucunda elde ettikleri faiz ve kâr oranı ile başka kazançlara kurumlar vergisi istisnası uygulanacak.

Planlama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip {Erdoğan}’a Haziran 2022 ve Eylül 2022 bilançolarında tespit edilen yabancı paraların Türk lirasına (TL) dönüşümünde de söz hususu istisnanın uygulanabilmesinde {yetki} verilebilecek.

(Bloomberg HT)

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap