Kredi Vakti
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi günü rekorlarla tamamladı – borsa istanbulda bist 100 endeksi gunu rekorlarla tamamladi

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günü rekorlarla tamamladı

BIST 100 endeksi önceki kapanışa gore 15,94 puan artarken toplam prosedür hacmi 47 milyar lira orantısında gerçekleşti. BIST 100 endeksi görmüş olduğu en yüksek düzey rekorunu 2.515,35 puana, kapanış rekorunu da 2.510,31 puana taşıdı.

Bankacılık endeksi yüzde 2,63 ve tüm ortaklık endeksi yüzde 0,60 {değer} kazanmıştır. Sektör endeksleri içinde en çok kazandıran yüzde 3,92 ile gezim, en fazlaca gerileyen ise yüzde 2,28 ile spor oldu.

Analistler Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında alınan tedbirlerin ekonomiye yansımalarına dair yükselen kaygılar ve şahinleşen merkez bankalarına yönelik beklentilerle küresel bazda risk iştahının düşük seyrettiğini, Borsa İstanbul’un ise pozitif ayrıştığını bildirdi.

Avrupa borsalarının dinlence sebebiyle kapalı bulunduğunu hatırlatan analistler ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sözle yönlendirmeleri ve Rusya-Ukrayna savaşına dair haber akışının yatırımcıların odağında kalmaya devam {ettiğini} ifade etti.

Yarın vatan içerisinde veri gündeminin sakin bulunduğunu, vatan haricinde ise ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları, Japonya’da endüstri üretimi ve kapasite kullanım oranının takip edileceğini söyleyen analistler teknik yönden BIST 100 endeksinde 2.550 puanın direnç, 2.440 düzeyinin destek konumunda bulunduğunu kayıt etti.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap