Kredi Vakti
Borç Transfer Kredisi Nedir? – Borc Transfer Kredisi Nedir

Borç Transfer Kredisi Nedir?

Müşterilerin daha önce bankalardan çektikleri kredileri ya da kredi kartlarının geri ödemesinde sıkıntı yaşayanlar, borçlarını kapatmak için farklı yöntemler denemektedirler. Bankalardan kredi kullanan ya da kredi kartını borcunu zamanında ödeyemeyen müşteriler için verdiği hizmetlerden biri olarak da en çok talep gören borç transfer kredisi olduğunu hatırlatmak gerekir.

Borç transfer kredisi ne demektir?

Herhangi bir bankaya ait olan Kredi kartı ya da Kredi borcunun tamamına başka bir banka tarafından Kredi karşılığı ile ödenmesi yöntemine borç transfer kredisi adı verilir. Finans kurumları müşterilerini artırabilmek için sürekli farklı yöntemler geliştirmektedirler. İnsanları etkileyebilmek için farklı reklamlar yaparak başka bankada olan borcunu kendilerinin kredi vererek ödeyebileceklerini söyleyerek çözüm bulduklarını iddia etmektedirler.

Borcunu ödemekte zorlanan müşteri de bu durumu fırsat bilerek bir başka bankadaki borcunu kapatmak için bir başka bankanın kredisini kullanma fırsatını değerlendirmek istemektedir. Ancak burada iki kere faiz batağına bulaştığını çok düşünmemektedir.

Bankaların kredi vermek adına borçları tek çatı altında toplanması olarak tüketicinin aklına girmektedir. Bu sebeple kendilerine uygun bir kredi vereceklerini söyleyen bankalar yeni müşteri çekme planlarını devreye sokmaktadır. Bankalar yeni faiz oranları ile size verecekleri borç transfer kredisi ile yeni karlar elde edecekler, yeni dosya masrafları alacaklar. Ayrıca yaptıkları hizmetin karşılığı olarak tahsil masrafı, hayat sigortası gibi komisyonlardan para kazanacaklardır.

Borç transfer kredisinin diğer kredilerden farklı yönü ise müşterinin ödeyemediği borçlar için yeniden Kredi kullanılması. Aslında o kişinin şüpheli müşteriler kategorisine girmesine neden olacaktır. Çünkü bir önceki bankadan çektiği krediyi ödeyemeyen kişi de kendi bankalarından çektiği krediyi ödeyip ödeyemeyeceği meçhuldür. Bu sebeple bankalar riske girmemek için bu tür müşterilerden kefil isteyecektir.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap