Kredi Vakti
Bireysel Kredi Reeskontu Nedir? – Bireysel Kredi Reeskontu Nedir

Bireysel Kredi Reeskontu Nedir?

Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde bankalara uğrayan insan sayısı hiç de az değil. Uluslararası ve yurt içi ekonominin can damarıdır para. Kazancınızın yetmediği durumlarda krediye başvurmanız ekonomik döngüyü kısa ve uzun vadede kolaylaştırmaktadır. Paraya sıkıştığınız zaman eğer çevrenizde borç verecek kimse yoksa bankalar verdikleri kredi vasıtasıyla sizin sıkışıklığınızı azaltabilir. Ancak bankalardan alınan kredi her ne kadar insanlara oldukça cazip gelse de alınan bu parayı günü geldiği zaman toplu olarak ödemek pek de cazip gelmiyor. Sizlerde diğer banka müşterileri gibi aylık şeklinde ödenen kredileri tercih edersiniz.

Bankalarda farklı çeşitlerde krediler mevcuttur. Ev kredisi, bireysel ihtiyaç kredisi gibi çeşitli krediler mevcuttur. Bunlardan herhangi birini kullanmış olan banka müşterilerinin yılsonu hesap dökümü geldiğinde hesaplarından kendilerine haber verilmeden BİREYSEL KREDİ REESKONTU adı verilen kesintiler yapılmakta. Bu durum banka müşterileri tarafından oldukça eleştirilen bir konu. Kredi alırken kendisinin bu kesintinin olacağına dair bilgisi olmadığı için yıl sonunda böyle bir kesintiyle karşılaştıklarında şikayetçi olacak kurum ararlar banka müşterileri. Reeskont’un diğer adı da Iskonto olarak adlandırılır.

Anayasa maddesinin 231 sayılı vergi usul kanunu VUK’nın 281. İle 285. Maddelerine göre bankalar, banker ya da sigorta şirketlerinin tahsis edecek mali gelirlerini ve borç senetleri için reeskonta işlemine tabi tutulmalıdır. Bunlar haricindeki diğer işletmelerin Reeskonta yapmaları hükmen zorunlu değildir. Bu işlemi yani reeskonta işlemini bankalar, bankerler ya da sigorta şirketlerinin kendi bünyelerinde hesaplamış olduğu Reeskontaları kendi müşterilerinin dönem hesaplarına uygulamak gibi bir zorunlulukları vardır. Yani Reeskonta şirket muhasebesinin tasarruf değer ölçüsünün bankalar, sigorta şirketleri ya da bankerler müşterilerinin hesaplarından alacak ya da borç senetlerine dönem sonunda uygulama zorunluluğu olan bir yasal işlemdir. Umarım BİREYSEL KREDİ REESKONTU adlı makalemiz sizlere yardımcı olmuştur.

Lütfen İş Bankası Müşteri Numarası Öğrenme başlıklı İş Bankası Müşteri Numarası nasıl öğrenilir ve İş Bankası Müşteri Numarası Öğrenme ile ilgili makalemizi de okuyunuz.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap