Kredi Vakti
Bayram şekerleri de zamlandı ağzımızın tadı %40 zamlı – Bayram sekerleri de zamlandi agzimizin tadi

Bayram şekerleri de zamlandı ağzımızın tadı %40 zamlı

Şeker hammaddesine gelen zamlar ve maliyet artışları eşliğinde tüketici bayramı da zamlı şekerlerle kutlayacak. Ramazan ve Kurban Bayramları’nda vasat 25 bin ton şeker tüketen Türk halkının bu piyasaya yapmış olduğu harcamanın bu sene 850 milyon TL’ye erişmesi planlanıyor. Pandemi tesirinin azalmasıyla bayram ziyaretlerinde artış beklediklerini dile getiren Mondelez International Türkiye {Genel} Müdürü İhsan Karagöz, Türkiye’de hediyelik ve ikramlık şeker piyasası büyüklüğünün 850 milyon TL bulunduğunu açıkladı. “Ev başı senelik bayram şekeri kullanımı 2.47 kilogram, Türkiye’de toplam bayram şekeri kullanımı ise 24-26 bin ton” verisini veren Karagöz, “Bu sene fiyatlara %40 zam yaptık. Geride bıraktığımız yüzyıl üretim amacıyla 4 TL’ye aldığımız şekeri 12 TL’ye alıyoruz. Fiyat artışına gitmek mecburiyetinde kaldık” şeklinde konuştu.

Pandemi evveline gore nihayet iki senede bayram ziyaretlerde azalma yaşandığını yalnız bu sene burada bir toparlanma beklendiğini kaydeden Karagöz, tüketimin yüzde 60’ının Ramazan Bayramı’nda %40‘ının ise Kurban Bayramı’nda gerçekleştiğini aktardı.

Cenup Şark ilk başta
Mondelez International Türkiye doğrultusundan 15 ilde yaptırılan incelemeye gore, Türkiye’de bayramlık şeker kullanımında 3.42 kilogram ile Cenup Şark Anadolu Bölgesi ilk başta yer almakta. Onu 2.76 kilogram ile Karadeniz Bölgesi, 2.58 kilogram ile Orta Anadolu Bölgesi, 2.54 kilogram ile Marmara Bölgesi, izledi.

Bayram ziyaretleri pandemi dinlemedi
Türkiye’de her 3 şahıstan 2’si (%64) bayramı aile, akraba, komşu, dost ziyareti yaparak ya da ziyaretçi kabul ederek geçirmeyi tercih ediyor. 4 şahıstan 1’i (%25) bayramlarda tatile gitmeyi ve bayram ziyareti gerçeklştirmeyi/almayı tercih ediyor. Pandemi bayram ziyaretlerini azaltsa da bayram ziyareti yapanların seviyesi yüzde 70. Bayramı evinde ailesiyle geçirenlerin seviyesi yüzde 27 iken yüzde 18 memleketine, yüzde 9 da tatile gittiğini ifade ediyor.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap