Kredi Vakti
Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası / Eve Haciz Olur mu? – Banka Borcundan Dolayi Hapis Cezasi Eve Haciz

Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası / Eve Haciz Olur mu?

Bankalara kredi borcu ve kredi kartı borcu gibi çeşitli borçları bulunan kişilerin yaşadıkları en büyük sorunlardan biride bu borçları zamanında ödeyememektir. Bankaya borcu olanlar bu borçtan kurtulmak için çeşitli yollar ararken banka borcundan dolayı hapis cezası ya da eve haciz gelip gelmeyeceği de büyük bir merak konusudur.

Banka Borç Sorgulama 

“Bankaya borcum var mı?” sorusunun yanıtı almak isteyen kişilerin borç sorgulama işlemini gerçekleştirmeleri yeterli olacaktır. Kalan borcun sorgulanması sonucunda kişi kalan borcunu öğrenerek buna göre ödeme planını oluşturacaktır.

Banka Borcundan Dolayı Hapis Cezası 

Bankalara olan borçlar nedeni ile hapis cezası alınıp alınmayacağı bazı kriterlere bağlıdır. Kredi borcundan dolayı hapis ya da kredi kartı borcundan dolayıp hapis cezasının alınıp alınamayacağı hususunda belirleyici olan kişinin borç ödeme muvafakatnamesi imzalayıp imzalamadığına bağlıdır. Bu sözleşme genelde bankalar tarafından kredi borcu yapılandırma başvurusunda bulunan kişilere imzalatılmaktadır.

Kredi borcunu ödemek isteyen kişilere sunulan bir alternatif olan kredi borcu taksitlendirme ve kredi kartı borcu taksitlendirme sözleşmesini imzalayan kişilere imzalatılan bu sözleşmelerde borcun ödenmemesi durumunda hapis cezasının alınacağı hükmü bulunmakta olup bu nedenle borcu kesinlikle ödeyebileceğine inanmayan kişilerin bu sözleşmeyi imzalamamaları gerekmektedir.

Banka Borcundan Dolayı Eve Haciz 

Çıkarılan yeni yasa ile beraber eve haciz uygulamasında bazı değişikliklere gidilmiştir. Borç nedeniyle haciz edilip edilmeyeceğini merak eden kişilerin karşılaşacakları sonuç borçtan dolayı hapis cezası ile aynıdır.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap