Kredi Vakti
Asgari ücret açlık sınırının çok altında kaldı Türkiye Kamu-Sen arastırdı – Borc Transfer Kredisi Nedir

Asgari ücret açlık sınırının çok altında kaldı Türkiye Kamu-Sen arastırdı

Türkiye Halk-Sen’den oluşturulan bildirime gore, konfederasyonun Ar-Ge Merkezince TÜİK’in Mart 2022 fiyatlarıyla hazırlanan Asgari Geçim Endeksi’nde, çalışan bir bireyin açlık sınırı 4 bin 945 lira, fakirlik sınırı ise 6 bin 184 lira olarak tespit edildi.

Geride bıraktığımız ay, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 13 bin 446 lira, vasat besin ve barınma harcamaları toplamı ise 4 bin 713 lira oldu.

“Enflasyon farkı aylık olarak maaşlara yansıtılmalı”
Bildirimde görüşlerine yer verdiği Türkiye Halk-Sen {Genel} Başkanı Lider Kahveci, meydana çıkan verilerin enflasyonun artış süratini gösterdiğini söyleyerek, şunları kayıt etti:

Sayılara bakıldığında memurlarımızın alım kuvveti de aynı oranda düşmüştür. Aradan altı ay atlattıktan sonrasında ödenecek enflasyon farkı henüz yaşanmakta olan erimeyi telafi etmemekte, yalnızca dönemsel bir telafiyi barındırmaktadır. Bundan dolayı, bu dönemlerde enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmemesi tarafında pozitif yönde bir ismim olacak, alım gücünün korunmasını sağlayacak ve memurlarımızın bir nebze olsun soluk almasına katkıda bulunacaktır.”

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap