Kredi Vakti
Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir? – Arac Kasko Fiyatlari Nasil Belirlenir

Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Araç kasko fiyatlarının nasıl belirlendiğini bilmek çok önemlidir. Özellikle aracınıza ilk kez kasko yaptırıyorsanız hem zorunlu trafik sigortasının kapsamını hem de kasko sigortasının kapsamını çok iyi bilmeniz gerekir. Araç kasko fiyatlarının nasıl belirlendiğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Araç kaskosu yaptırmak oldukça gereklidir. Trafik sigortası yaptırmak zaten zorunludur. Ancak kasko yaptırmak kendiniz için gereklidir. Çünkü zorunlu trafik sigortasının kapsamı ile kasko sigortasının kapsamı birbirinden farklıdır. Zorunlu trafik sigortası yaptırdığınızda bir kaza olması hâlinde karşı tarafın aracında meydana gelen hasarı karşılamak zorunda kalmazsınız.

Bu durumda karşı tarafın aracının masraflarını sigorta şirketi karşılar. Fakat sizin aracınızın hasarını sigorta şirketi karşılamaz. Bu durumda tüm masrafı cebinizden ödemeniz gerekir. Ancak kaskonuz olduğunda kaskonuzu yaptırdığınız şirket hem sizin aracınızın hasarını hem de karşı tarafın aracının hasarını karşılayacaktır. Bu durumda siz cebinizden hiçbir masraf ödemezsiniz.

Kasko işte bu yüzden gereklidir. Ancak bu  durumda siz hem trafik sigortası hem de kasko yaptırmak zorunda kalırsınız. Kasko fiyatları da önceki yıllarda olduğu gibi düşük değildir. 2016’da biraz artan kasko sigortası fiyatları 2017 yılında dolar ve TL kurunun değişmesiyle çok yükselmiştir. Bu yüzden insanlar kasko fiyatlarının nasıl belirlendiğini merak etmektedir. Siz de kasko fiyatlarının nasıl belirlendiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun.

Kasko fiyatları pek çok unsurun dikkate almasıyla belirlenmektedir. Bunlardan ilki aracın bulunduğu il ve ilçedir. Aracınızın hangi ilin hangi ilçesinde bulunduğu önemlidir. Çünkü kaza olasılığı bu verilere göre hesaplanmaktadır. Yani İstanbul’un bir ilçesinde bulunan aracın kasko fiyatı ile Aydın’ın Nazilli ilçesinde olan bir aracın kasko fiyatı aynı olmayacaktır. Bu önemlidir.

Kasko fiyatlarının belirlenmesinde önemli olan diğer unsur sizin hangi olaylara karşı kasko yaptırmak istediğiniz yani kasko paketinize hangi durumları eklemek istediğinizdir. Sigorta şirketleri kasko paketlerine öncelikle kazaları, yangınları ve çalınma olaylarını eklerler. Siz kaskonuzun ayrıca terör olaylarını ve doğal afetleri kapsamasını isterseniz kasko fiyatı artacaktır. Ancak kaskonuzun fiyatını artıran durumlar olduğu gibi kaskonuzun fiyatını düşürecek durumlar da vardır.

Bunlardan biri aracınızın güvenli olup olmadığıdır. Eğer aracınızda alarm ve güvenlik kamerası varsa bu durumda kaskonuzun fiyatı indirilecektir. Eğer yaşınız büyükse yaş indirimi almanız mümkün olabilir. Ayrıca aracınızın yaşı çok değilse lastikleri yeni ise kaza geçirmemişse yine indirim alabilirsiniz. Elbette aracınızın bireysel olması ve ticarî olması da kasko fiyatını etkileyecektir.

Aracınızın bakımını yeni yaptırdıysanız bu da kasko fiyatında indirim sağlayacaktır. Bunları bilmeniz kasko yaptıracağınız zaman arabanızı bakımdan geçirmenizi ve yenilemenizi ondan sonra kasko sigortası şirketine başvurmanızı sağlar. Böylece kasko sigortasını daha düşük fiyata yaptırırsınız. Sizin daha önce bir kaza yapıp yapmadığınız da kasko fiyatını etkileyen unsurlar arasındadır. Bunun nedeni, sigorta şirketinin sizin kaza yapma olasılığınızı bilmek istemesi ve hesaba katmak istemesidir.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap