Kredi Vakti
2020 Banka Nasıl ve Nereye Şikayet Edilir? – 2020 Banka Nasil ve Nereye Sikayet Edilir

2020 Banka Nasıl ve Nereye Şikayet Edilir?

Çoğu zaman bankalar insanı çileden çıkarabilir. Bazen haklı olduğunuz halde sizlerin talepleriniz değerlendirilmez siz de bu durumda banka nasıl şikayet edilir diye araştırma yapar gerekli yerlere size yardımcı olmayan kişi ya da kurum hakkında üst birimlere şikayet etmek isterseniz.

Bu tüketicinin en doğal hakkıdır. Hizmet üretmek için kurulan bankalar haksız uygulamalar yaparak insanları zor durumda bırakabilir bu duruma engel olmak için tüketiciler dava açabilir, fakat küçük meblağ için hiç kimse dava açma işiyle uğraşmak istemiyor. Bunun yerine bankayı şikayet etmek için uygun şartların oluşması bekleniyor.

Bankadan almak istediğiniz hizmetten memnun kalmadığınız zaman ya da sizi mağdur ettikleri zaman şikayet hakkınızı kullanmak en doğal hakkınızdır. Bankaların müşterilerin kendileri hakkındaki şikayetlerini ve mağduriyetlerini dinlemek gidermek görevleri arasında bulunmaktadır. Müşteri ile banka şubesi arasında meydana gelebilecek herhangi bir problemin çözülmesi ve giderilmesi için gerekli çabayı bankanın çalışanları göstermek zorundadır.

Her şeye rağmen yardımcı olmuyorsa o zaman banka yetkili kurulları üst birimleri şikayet edilebilir. Bankayı nasıl şikayet edebilirim diye düşünüyorsanız. Öncelikle bankanın müşteri temsilcisi ile görüşüp sorunu çözme yoluna gidiniz. Buradan da sonuç alamıyorsanız, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘na şikayetlerinizi iletebilirsiniz BBDK Türkiye’de bankaların düzenli çalışmasını bankalar ile müşteri arasındaki sorunların çözümleri büyümesine yardımcı olmaktadır. Bankada çözemediğiniz sorunlarınızı bir dilekçe ile bu kuruma ilettiğiniz zaman size yardımcı olunacaktır.

Hakan Çalışkan

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Finansal Bölümlerden Mezunum Sizlere Ekonomi hakkında güncel bilgiler aktarmaktayım.

Yorum Yap